Hoppa till innehåll

Brooks Koepka ur form: ”Fortfarande skit”

Sedan knäoperationen i höstas har Brooks Koepka kämpat för att hitta tillbaka till sin majorvinnande golf. Än är han inte där, menar han.

Jesper Johansson

För en månad sedan var Brooks Koepka världsetta. Nu är han rankad trea och om man ska se till formkurva kan amerikanen sjunka en bit till innan det vänder. I år har fyrfaldige majorvinnaren som bäst slutat delad 17:e. Det skedde i Saudi International på European Tour. I veckan blev det en delad 47:e plats i Arnold Palmer Invitaional. Efter ronden fick han frågor om hur spelet känns. Svaret var tydligt.
– Fortfarande skit, fortfarande skit, svarade han kort och gott med det lilla tillägget:
– Men puttningen känns bättre.

Brooks Koepka har några veckor på sig att hitta tillbaka till sitt fina spel han visat upp de senaste åren. Då är det nämligen dags för årets första majortävling, The Masters, på Augusta National, där han slutade tvåa förra året. Endast Tiger Woods var bättre den gången. Om formen kommer vara på plats återstår att se, men att han puttar bättre ger honom hopp.
– Jag är glad över hur jag puttar just nu, närspelet är bra för tillfället. Det är bara det långa spelet som måste förbättras. Bitarna håller på att falla på plats. Jag har tidigare kännt att puttningen inte fungerat men den här veckan var det tvärtom. Det långa spelet kommer att komma tillbaka, det är en tidsfråga.

Brooks Koepka har tidigare berättat i intervjuer att han aldrig vill spela mer än tre raka tävlingar. Nu har han dock beslutat sig för att åka ut på en fem veckor lång golfturné, med hopp om att hitta det där som försvann i samband med hans knäoperation i höstas.
– Vi är här ute och sliter, tränar och försöker lista ut vad det är och till slut kommer allt hårt arbete att löna sig. Frågan är bara hur fort det går tills jag är tillbaka i bra form.

Brooks Koepka spelar de två första ronderna av veckans Players Championship tillsammans med Rory McIlroy och Jon Rahm. Här kan du se alla featured groups i Players Championship.

Mer från samma ämne

Läs också

teekula på golfbana med grönt gräs
Tournytt

TourTempen – Touren har tappat identitet

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Valspar Championship 2026 - Final Round
Tournytt

Fitzpatrick vann Valspar Championship

Så här gick det under söndagen på de amerikanska tourerna.

LIV Golf South Africa - Day Four
Tournytt

DeChambeau tog andra raka segern

Besegrade Jon Rahm efter särspel i Johannesburg.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg bogeyfri på TPC Sawgrass

Ludvig Åberg fick en stabil och lovande start i THE PLAYERS Championship på hemmabanan.

Därför får Brooks Koepka plats i THE PLAYERS

Brooks Koepka gör comeback i THE PLAYERS efter fyra år – och ger plats åt fler spelare än sig själv.

TourTempen – Äntligen fick Åberg spelet att stämma

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Åberg trea efter rysare på Bay Hill

Magiska järnslag gav årets bästa placering på PGA Tour.

Martin Strömberg