Hoppa till innehåll

Bra svenskstöd i Melbourne

Blågul klack på plats på Kingston Heath

Martin Strömberg

Det svenska laget delar åttondeplatsen i World Cup inför sista ronden där det danska laget leder.

David Lingmerth och Alexander Norén gick ett över par i lördagens foursome efter en birdie och två bogeys och på sina fem under par totalt är man nio slag bakom danskarna.

Men det finns en del svenska supporters på plats i Melbourne och Alex Norén tackar för det blågula stödet via sitt Instagramkonto där han också visar upp en ny läcker frisyr.

 

 

Great support down here! #worldcupgolf @dlingmerth

Ett foto publicerat av Alex Noren (@alexnoren1)

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.