Hoppa till innehåll

Bra start för Kinhult i Sydafrika – många svenskor i LET:s finalkval

I Toursvepet får du koll på hur det går för svenska spelare ute på världens bästa tourer.

Klicka här för att komma till veckans ledartavlor

DP WORLD TOUR

Alfred Dunhill Championship rond 1 av 4. Engelsmannen Andy Sullivan leder på åtta under par efter första ronden på Leopard Creek i Sydafrika. Marcus Kinhult är en av tre spelare som är ett slag bakom Sullivan och delar andraplatsen.

Kinhults 65 slag var bästa score bland dem som spelade i eftermiddagsgrupperna på torsdagen. 28-åringen var nästan felfri och noterades för åtta birdies, en bogey och resten par.

Tävlingen är Marcus Kinhults första för den här DP World Tour-säsongen. Förra säsongen (som avslutades i november och nästa påbörjades redan veckan efter) slutade Marcus Kinhult på 86:e plats i säsongsrankingen Race to Dubai Rankings. 
Kinhult är rankad 321 i världen och har vunnit en gång på DP World Tour – Betfred British Mastrs 2019.

Jens Dantorp är delad 25:a på två under par.
Simon Forsström (+1), Mikael Lindberg (+2), Joakim Lagergren (+2) och Björn Åkesson (+2) behöver alla spela bättre på fredagen om det ska bli fortsatt spel i helgen.

FÖRKVAL LADIES EUROPEAN TOUR

Tre av tre ronder spelade i fyra olika förkval. Drygt 240 spelare deltog i kvalen som spelades på fyra marockanska anläggningar. 15 svenskor fanns utspridda i fälten och kämpade om att ta sig vidare till finalkvalet som spelas nästa vecka på Royal Golf Marrakech och Al Maaden Golf Marrakech.

Sex svenskor var lyckosamma i förkvalen – Corinne Vidén, Alice Gotbring, Moa Fridell, Michaela Finn, Ellinor Südow och Louisa Carlbom. 
Det betyder att åtta svenska spelare är med i finalkvalet. Andrea Lignell och Isabell Ekström var redan kvalificerade. 

PGA TOUR Q-School

Finalkval 1/4. Det blev en trög start för Pontus Nyholm i kvalet till PGA Tour. Nyholm är delad 70:e efter att ha gått runt på 72 slag, två över par, första ronden. Topp 5 plus delningar i kvalet får PGA Tour-kort till nästa säsong.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Henrik Stenson
Tournytt

Tung avslutning för Stenson – missar Tourfinalen

MIssade Tourfinalen efter tappade slag på slutet av ronden.

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Svensk 61-rond i kvalskolan

Sex svenska spelare på rätt sida efter två ronder.

Han har startat bäst av svenskarna i DP World Tour-kvalet

Jesper Sandborg fick en lysande start på andra steget av DP World Tour-kvalet. Totalt jagar 19 svenskar en plats i finalkvalet.

Så startade svenskarna tourfinalen på Mallorca

Christofer Blomstrand och Adam Wallin öppnade båda under par på Mallorca. Nu väntar tre viktiga ronder.