Hoppa till innehåll

Bogeyfri finne leder i Österrike

Korhonen ensam i toppen.

Martin Strömberg

 

Inför 2018 talade många om Tapio Pulkkanen och att den långtslående finländske CT-segraren skulle få sitt stora genombrott på Europatouren.

Men istället har den 37-årige Mikko Korhonen fortsatt att utvecklas.

Han har aldrig vunnit på touren men hade två andraplatser ifjol, och den här veckan kan han vara på väg mot något riktigt bra. Korhonen har gjort 9 birdies och 27 par efter två ronder och är ensam om att inte ha tappat slag på luriga Diamond CC.

Detta trots att domare åker med och klockar spelarnas alla slag.

– Jag håller mig till min spelplan och slår ganska många järn på den här banan. Jag försöker bara att hålla det enkelt och träffa mitt i fairway, sa en nöjd Korhonen efter 67 slag (-5) andra dagen.

För svensk del såg det ut att bli en lite sämre andradag efter Oscar Lengdéns och Peter Hansons fina inledningsronder. Men Lengdén bet tillbaks fint under sluthålen efter en jobbig rond, kom in på 73 slag och har fortfarande fin position inför helgen på sin delade åttondeplats.

Hanson fick också signera en 73.a andra dagen och finns på en delad 13:a plats inför sista två ronderna.

Här är alla svenskresultat:

 

Bogeyfri finne leder i Österrike

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

Trög rond för Åberg – tappade i RBC Heritage

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Noréns närspel tog honom uppåt i Wells Fargo

Följ de svenska spelarna här i Toursvepet.

Stark: ”Jag vill ha revansch”

Tre svenskor topp-sex inför sista ronden i majorgenrepet.

Toursvepet: Norrman fortsätter att imponera

Så här gick det för svenskarna runt om i världen.

Svensk Golf

Svensken klättrade 98 placeringar i North Carolina

Många fina svenska resultat runt om i Tourvärlden.

Svensk Golf