Hoppa till innehåll

Blomstrand tvåa i Hamburg

McEvoy vann på CT och ET veckorna efter varandra

Martin Strömberg

 

Efter en lite märklig avslutningsdag av Porsche European Open, där de flesta i ledarbollarna hade det tungt, slutade Christofer Blomstrand delad tvåa.

Och hade inte engelsmannen Richard McEvoy slagit sin sjumetersputt på sista hålet så hade Blomstrand varit i särspel om titeln.

Blomstrand avslutade med 68 slag, fyra under par, och blev tio under totalt.

För Richard McEvoy, rankad 275:a i världen, har de senaste veckorna varit karriärens bästa. Han har varit pro i 17 år, kvalificerat siig för Europatouren via kvalskolan sex gånger men sällan klarat sig kvar.

Nu har han på två veckor tagit en seger på Challengetouren i Frankrike förra veckan och följde upp det med sin första ET-seger i sin 285:e start.

– Det är otroligt och jag har svårt att hitta ord. Det började när jag vann en Pro-am för några veckor sedan och satte nytt banrekord och slog spelare som Rory (McIlroy) och Justin (Rose). Då fick jag självförtroende som jag rider på än.

 

Blomstrand tvåa i Hamburg

 

Och han avgjorde kyligt. Istället för att gå för green på två på green Eagle Golfs avslutningshål, la han upp sig och gjorde birdie den traditionella vägen.

– Jag fick övertala min caddie att lägga upp oss och det känns bra så här i efterhand, sa en lycklig 39-åring.

För Blomstrands del innebär den delade andraplatsen att han klättrar till en 107:e plats på Race to Dubai-listan.

 

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.