Hoppa till innehåll

Blomstrand avancerar 242 platser på världsrankingen

Christofer Blomstrand slutade tvåa på ET. Nu kommer jättelyftet på världsrankingen.

CM Hellsten

Inför PGA Tour-tävlingen i Kanada passade Dustin Johnson på att hylla svärfar och hockeylegendaren Wayne Gretzky genom att ta på sig en Edmonton Oilers-tröja på tee under inspelsvarvet.

När Canadian Open väl summerades var det Dustin Johnson som fick rubrikerna – DJ vann och tog sin tredje seger för säsongen.
Därmed befäster han sin position som nummer ett på världsrankingen.

Så här ser världstoppen ut:

Blomstrand avancerar 242 platser på världsrankingen

Två svenska andraplatser gav effekt på världsrankingen. Henrik Norlander slutade tvåa i PriceCutter Charity Championship på Web.com Tour.

Stockholmaren avancerar från plats 606 till 391 – 215 placeringar.

I ET-tävlingen Porsche European Open blev Christofer Blomstrand tvåa och klättrar från 614 till 372 – hela 242 platser uppåt.

Så här ser svensktoppen ut:

Blomstrand avancerar 242 platser på världsrankingen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Stjärnspelare intar Skottland

Ryder Cup-hjältar och LIV-profiler gör DP World Tours bästa sällskap i Alfred Dunhill Links Championship.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Stark svensk tävlingsvecka

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Felix Månsson

Toursvepet: Sen birdie tog Norrman vidare på Colonial

Så gick det för svenskarna på tourerna runt om i världen.

Norman: ”Utan LIV tappar världsrankingen trovärdighet”

”Vi litar på att medlemmarna i OWGR:s styrelse kommer att förstå och inse betydelsen av detta”, skriver LIV-chefen i ett brev.

Bo Steffensen

McIlroys fall på världsrankingen

Trots att resultaten inte varit speciellt dåliga har Rory McIlroy tappat på världsrankingen. Nordirländaren är på sin delat sämsta plats sedan november 2009.

Jesper Johansson