Hoppa till innehåll

Blommé tog första segern på Challenge Tour

Dubbelt svenskt i topp – Blommé och Svensson närmar sig uppflyttning till DP World Tour.

Det blev dubbelt svenskt i topp när Swiss Challenge avslutades på Golf Saint Apollinaire utanför Basel under söndagen. Både Adam Blommé och Jesper Svensson slutade 17 under par efter att ha gått på 66 slag (Blommé) och 65 slag (Svensson) sista ronden. I särspelet var Blommé starkast och vann på första extrahålet med en bogey mot landsmannens dubbelbogey.

– Det känns otroligt att äntligen lyckas vinna. Det finns hundratals spelare på Challenge Tour som alla försöker vinna och det känns väldigt tillfredsställande att lyckas, sa en nöjd Blommé efter segern.

Det är ovanligt med särspel mellan två svenskar och för Blommé var det tufft att spela mot en av sina bästa kompisar.

– Det var svårt att spela mot Jesper faktiskt även om det både är lättare och svårare att vinna eller förlora mot sin kompis. Jag slog ett dåligt utslag i särspelet men det var jobbigt att se honom missa också. I slutänden försöker vi bara spela så bra vi kan.

Segern för Blommé tar honom upp till en tredjeplats på Road to Mallorca, Challenge Tours Order of Merit. Jesper Svensson klättrade från åttonde- till en femteplats. Båda har med stor sannolikhet säkrat spelrättigheter på DP World Tour nästa säsong. Blommé har sedan tidigare sex topp tio-placeringar under säsongen och som bäst en andraplats i Dimension Data Pro-Am i Sydafrika i februari.

– Det har varit mitt mål ända sedan Sydafrika att sluta topp-fem på rankingen och det känns skönt att närma sig sin målsättning, sa Blommé.

Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

PGA Tour-spelarnas tabbe på sluthålet

Glömde grundprincipen – båda straffades med dubbelbogey

Svensk 61-rond i kvalskolan

Sex svenska spelare på rätt sida efter två ronder.

Svensson stark från tee – Nyholm föll på inspelen

Jesper Svensson fick en stabil start i Mexico Open. För Pontus Nyholm blev det tyngre i jakten på viktiga rankingpoäng.

Han har startat bäst av svenskarna i DP World Tour-kvalet

Jesper Sandborg fick en lysande start på andra steget av DP World Tour-kvalet. Totalt jagar 19 svenskar en plats i finalkvalet.