Hoppa till innehåll

Björks debut: ”Bra chippar och kortputtar – resten var inget vidare”

Tre svenskar finns med i PGA Championship. Bland andra debutanten Alexander Björk.

CM Hellsten
Björks debut:

De övriga blågula spelarna är Henrik Stenson och Alex Norén. Alexander Björk debuterar den här veckan i PGA Championship och smålänningen sa så här inför torsdagens rond:
– Jag känner att slagen sitter riktigt bra, så kan jag bara få med mig lite på greenerna så ska jag kunna fightas i toppen.

Björk: ”Ska kunna fightas i toppen”

En minut efter två på eftermiddagen svensk tid var det dags för Alexander Björk att slå ut. De två första dagarna har han sällskap av Austin Cook och PGA-pron Craig Hocknull.
Efter tre inledande par lyckades Alexander Björk göra en birdie.

Så sänds säsongens sista herrmajor

Björks debut:
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

Glädjen blev dock kortvarig.
På hål 5 och 6 blev det bogeys och efter halva rundan var Alexander Björk +1.

Sista nio inleddes med ytterligare en bogey. Till slut kunde han signera ett scorekort som innehöll 72 slag (+2) och inne i klubbhuset på Bellerive Country Club var Alexander Björk delad 46:a på den tidiga resultattavlan. 
– Jag kände mig helt lugn på första tee i morse. Jag chippade bra och är nöjd med mina korta puttar, men resten var inget vidare, säger Alexander Björk till svenskgolf.se/wp.

Hur var banan?
– Den är rätt blöt efter en del regn under träningsdagarna. Annars är det en bra bana som spelas lång i och med det blöta och fuktig luft.

Vad siktar du på under rond 2?
– Förhoppningsvis kan jag skjuta i allafall mitten på 60-talet. Kan jag göra det borde jag ligga okej med inför helgen.



Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.