Hoppa till innehåll

Björk trea inför helgen i Paris

Bara ett slag bakom tätduon

Martin Strömberg

Det är fortsatt tätkänning för ET-rookien Alexander Björk efter halva Open de France på Le Golf National. Han gick andra ronden på 69 slag (-2) och har bara amerikanen Peter Uihlein och spanjoren Adrian Otaegui framför sig efter två dagar.

Totalt är Björk sju under par.

– Spelet var okej idag men inte riktigt hundra. Vädret var ganska likt men tyvärr kom det ett åskoväder när jag spelat 13 hål som var lite segt, berättar Björk för Svensk Golf. 

Efetr sin inledande bogeyfria 66:a kom det två bogeys och fyra birdies andra dagen och att spela så här bra första gången på den stentuffa Parisbanan ett par mil öster om centrum är verkligen imponerande.

 

Björk trea inför helgen i Paris

Flera andra svenskar håller också ställningarna bra i Frankrike.

Rikard Karlberg såg ut att gå mot en riktig topp-placering inför helgen och var uppe i delad ledning på sju under par mitt under ronden. TYvärr kom det en dubbel och en bogey på sluthålen och Alespelaren delar tiondeplatsen halvvägs.

Kristoffer Broberg visar allt bättre form och delar 18:e platsen efter två dagar efter 68-71.

Ett slag och tio placeringar sämre är Alex Norén (69-71) och Niclas Fasth (70-70).

Björk trea inför helgen i Paris

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.