Hoppa till innehåll

Björk klättrade på Gran Canaria

Imponerade med bogeyfri 64:a under tredje ronden.

Lite bättre för varje dag gäller så här långt för enda kvarvarande svensk i Gran Canaria Lopesan Open.

Efter ronder på 67 och 66 slog Björk till med en 64:a tredje ronden och klättrade därmed 18 placeringar från delad 33:e till delad 15:e plats.

Ronden innehöll sex birdies och resten par.

I ledningen efter tre ronder är sydafrikanen Garrick Higgo på 18 under par, fem slag före Björk.

Higgo fick en drömstart tredje ronden och var fem under par efter fyra hål men den 21-åriga sydafrikanen kunde inte riktigt hålla det tempot hela ronden utan fick nöja sig med 63 slag för ronden.

– Det var en riktig drömstart men jag spelade egentligen inte så bra idag. Jag puttade och chippade bra och fick därför ihop en bra score. Jag ska definitivt fortsätta att spela aggressivt när jag kan och ska njuta av sista ronden, sa Higgo, som gör sin totalt 24:e start på Europatouren den här veckan.

Higgo, som tog sin första seger i Portugal förra året, leder med två slag före österrikaren Matthias Schwab, fransosen Matthieu Pavon och skotten Connor Syme.

Ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Norlander jagar topplacering i Myrtle Beach

I Toursvepet följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bogeyfri Grant bästa svenska i Singapore

Norén fortsätter att visa fin form på PGA Tour.

Björk klättrade 35 placeringar i Florida

Följ de svenska spelarna runt om i världen i Toursvepet.

Björk klar för PGA Tour när Høigaard vann Tourfinalen

En av tolv segrare i Dubai.

Stark inledning av Dantorp – fyra i Dubai

Gör sin bästa säsong någonsin på DP World Tour.