Hoppa till innehåll

Björk i fortsatt ledning

"Jag känner ingen press"

Martin Strömberg

Det ser otroligt spännande ut med svenska ögon inför avslutningen av Tshwane Open i Pretoria. 

Alexander Björk gick ut i delad ledning den tredje dagen, en ledning som han behöll tillsammans med skotten Scott Jamieson.

Båda gick tre under tredje dagen och det räckte för att hålla en enslagsledning före jagande duon Burmester och Campillo, båda tolv under par.

Och Björk visade tidigt tredje ronden att han inte tänkte backa.

– Jag fick en bra start och spelade ettan och tvåan perfekt. Jag kom bitvis lite långt från pinnen och var lite okänslig på några av de långa puttarna, men stabil på de korta, säger Björk.

När han rullade i en tremetersputt på sjunde hålet blev han tre under för dagen men ett par bogeys på slutnian och en hel del puttar som inte riktigt ville i gjorde att scoren stannade vid just tre under.

– Jag hade väl fem raka puttar som var nära att gå i men det är så ibland och det är inget jag fokuserar på. Jag hade några som smet precis förbi mellan hål 13-17 men jag är nöjd med birdien på sista.

Och det blir ingen speciell uppladdning för Björk bara för att han går ut i ledarboll för första gången en söndag på Europatouren.

– Nej, det blir äta och vila och sedan ut och göra mitt bästa i morgon. Går det bra är det jättekul, går det mindre bra kommer det fler chanser, säger Björk till Svensk Golf.

Den andra svensken som är kvar i fältet, Pelle Edberg, gick två över tredje ronden och är på delad 71:a plats.

 

Björk i fortsatt ledning

Mer från samma ämne

Läs också

ludvig åberg läser puttlinje på golfbana
Tournytt

Stark puttning ger Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en stark öppningsrond och finns med högt uppe på ledartavlan.

US golfer Tiger Woods (L) gives instructions to Au
Tournytt

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

J.J Spaun
Tournytt

Svindlande summa väntar segraren på Shinnecock

Prissummorna i majors fortsätter uppåt.

Björk jagar revansch från 2023

Delar femteplatsen efter två ronder i Ras al Khaimah.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bra svenskstart på Al Hamra GC – Björk tvåa

Alexander Björk har fått en strålande start i Ras Al Khaimah Championship. Marcus Kinhult öppnade också stabilt i veckans DP World Tour-tävling i Förenade Arabemiraten.

Hatton vann igen – efter ännu ett utbrott

Engelsmannen tog sin femte seger i Rolex Series.

Uppåt för Söderberg i Dubai – klättrade 40 placeringar

Puttningen lyfte göteborgaren på Emirates GC under lördagen.

Stark svensktävling i Schweiz

Alla fyra svenskar bland de tolv främsta i Crans Montana.