Hoppa till innehåll

Bjöd på drömgolf efter fyrputt på ettan

Dubbelbogeyn fick inte sätta agenden för dagen tyckte spanjoren och tryckte gasen i botten.

Aktuell ledartavla

År 2016 gick sydafrikanen Ernie Els upp på första green under öppningsronden av The Masters. När han lämnade den hade han puttat sex gånger och stod för rekordhöga hålscoren på nio slag.

Riktigt så illa gick det inte för spanjoren och världstrean Jon Rahm när han spelade ettan i årets upplaga. Rahm hade en birdiechans, men behövde fyra puttar på sig och gick till tvåans tee med en dubbelbogey i scorekortet.

– Om du nu ska göra en dubbel eller fyrputta kan det lika gärna hända på ettan. Du har ju 71 hål på dig att hämta tillbaka slagen sedan. Efter det som skedde fokuserade jag mer på att puttrörelsen var bra, jag läste dem bra och de rullade fint på greenen. Givetvis var hastigheten inte bra på de två första puttarna, så när jag accepterat detta fanns det inget mer att begrunda närmare, säger Jon Rahm på presskonferensen efter ronden.


Därefter flöt ronden minst sagt på betydligt bättre och Rahm tappade inga fler slag på hela varvet. Det blev direkt två raka birdies på tvåan och trean och de tappade slagen från ettan var kvittade. 

Därefter blev det tre raka par som följdes av en birdie på sjuan och en Eagle på åttan. Rahm såg sylvass ut och utstrålade enormt självförtroende.
Det blev birdies på hål 13, 15, 16 och på 18. Han gick runt på 65 slag, sju under par, och delar ledningen med Viktor Hovland och Brooks Koepka.

Rahms 65-rond är den bästa i Masters-historien av en spelare som inlett med dubbelbogey. Rahm missade endast en green – och träffade alla fairways.

– Det här är första gången i år som det känns lika bra som bakåt i tiden, sett till hur jag svingar från tee. Mina utslag med spoonen på ettan och tian var riktigt bra slagna. Alla andra utslag så bra som jag kan förvänta mig, speciellt sett till linjerna. Alla bollflykterna blev också precis som jag såg dem framför mig.

Rahm gör sin sjunde start i The Masters, han har aldrig missat kvalgränsen, har fyra topp 10-placeringar och har varit fyra som bäst (2018). 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Aberg, US Open
Tournytt

ÅBERG: ”En besvikelse och frustrerande dag”

Tappade mark i US Open under en tuff lördag på Shinnecock Hills.

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

Svensson tvåa inför helgen i Toronto

Är bäst i hela fältet från tee efter 36 spelade hål.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svensk succé – Lindh tog första titeln på Asian Tour

Charlie Lindh avslutade med eagle och säkrade karriärens första seger på Asian Tour i Marocko.

Svensk Golf

Scheffler rasade mot caddien

Världsettan Scottie Scheffler tappade humöret efter en dubbelbogey i the Memorial Tournament.

Kostsamma missar – men bra svensk start i Ohio

Ludvig Åberg och Alex Norén delar 13:e plats i veckans signaturtävling.

Så får du biljetter till The Masters 2027

Ansökan är öppen till 20 juni. Här är priserna, oddsen och reglerna för The Masters 2027.