Hoppa till innehåll

Bjerregaard börjar hitta tillbaka igen

Broberg bäste svensk. Tre av fem svenskar spelar vidare i Portugal Masters.

Bo Steffensen

Efter en bogeyfri 67:a, fyra under par för dagen, är Kristoffer Broberg (69–67) bäste svensk i Portugal Masters. Hans –6 totalt räcker räcker till en delad tolfteplats inför helgen. Broberg har sex slag upp till ledande Nini Bertasio (–12).
Fem svenskar kom till start, tre spelar vidare i helgen.
Peter Hanson, som tänker avsluta sin karriär i Scandinavian Mixed nästa år, får två rundor till. Precis som Alexander Björk.
Björk (71–66) är –5 totalt, Hanson (71–69) är –2.
Kvalgränsen drogs vid par.
Marcus Kinhult (72–74), gjorde en bogey på 16 och behövde därför en birdie på ett av de två sista hålen för att landa just på kvalgränsen. Det blev par på 17 – och en trippel på 18. Totalt +4 för Kinhult och bara att packa väskan.
Sebastian Söderberg (76–74) avslutade en tung vecka med en trippel och slutade +8 totalt.

Bjerregaard på g igen?

En spelare som tycks ha vaknat igen efter några tunga är Lucas Bjerregaard. Dansken vann den här tävlingen 2017, följde upp med seger i Dunhill Links året efter och såg då ut att var på väg mot något riktigt stort. Han avslutade 2018 som 47:a på världsrankingen.
De senaste två och ett halvt åren har han en topp 10 på Europatouren och under 2020, då han spelade sina åtta första tävlingar på PGA-touren, missade han 15 kvalgränser på 18 spelade tävlingar.
Och avslutade det året rankad 336:a i världen. Inför denna veckan var han nere på plats 662.
Nu är Lucas Bjerregaard, som spelar för att behålla sitt kort på Europatouren, delad två inför helgen efter 67–65, två slag bakom ledande Bertasio.
Som leaderboarden ser ut just nu är han 102:a på rankingen, ett avancemang på 34 platser, och alltså innanför topp 120 som får spelrättigheter till nästa år. Men två ronder återstår.
– Det har inte varit något bra år för mig. Jag har blixtrat till lite här och där men det är inte mycket jag haft att komma med egentligen. De senaste månaderna har jag spelat bättre men jag är inte där jag behöver vara. Men jag är nöjd med de senaste dagarna, säger Lucas Bjerregaard till Europatouren.

En annan dansk gjorde så här:

Klicka på bilden för fullständig leaderboard

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Svenssons jättelyft efter 64-rond

Följ de svenska spelarna här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet Europa – Rahm och Petersson tvåor i Italien

Rahm och Petersson tvåor i Italien. Dantorp bäste svensk i Frankrike. 16-årig talang dominerade LET i Spanien.

Toursvepet – Svensk spurt i Frankrike

I Toursvepet får du koll på hur det går för svenskarna på världens största proffstourer.

Bergström nära första segern

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Norlander ensam svensk i Detroit

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.