Hoppa till innehåll

Birkdale nästa för Vetenskapsmannen

Vann John Deere efter magisk avslutning

Martin Strömberg

Han gav upp sin plats 2015 då han valde att bli proffs.

Nu får Bryson DeChambeau äntligen spela The Open.

Han vann John Deere Classic efter en birdie på sista hålet och tog sin första seger på PGA-touren i verklig stil.

– Jag har längtat efter att få spela The Open. Det är en speciell tävling där golfen en gång föddes och det kommer att bli en speciell upplevelse, sa DeChambeau efter segern i natt.

Han avslutade med 65 slag för att hålla undan med ett före Patrick Rodgers och efter åtta missade kvalgränser tidigare under säsongen har DeChambeau nu visat fin form den senaste tiden.

Och han erkänner att det är lite av en revansch mot alla som tvivlat på honom och som hela tiden kommenterar hans lite speciella val att ha lika långa järnklubbor rakt genom sitt set och hans sätt att analysera alla delar av sitt spel.

– Det är många som har synpunkter men också många som ger mig stöd, men visst känns detta som ett bevis på att det jag gör fungerar.

Som vanligt bar DeChambeu sin keps som en hyllning till Ben Hogan och Payne Stewart och kanske kan han följa i sina förebilders fotspår också när det gäller majors.

Ben Hogan vann nio majors, men bara The Open en gång, 1953.

Payne Stewart hann med tre majors innan sin tragiska bortgång i en flygolycka bara 42 år gammal 1999. Stewart slutade tvåa i The Open 1985 och delad tvåa fem år senare.

 

Birkdale nästa för Vetenskapsmannen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

Stor ranking – LIV-spelarna som ingen vill ha

Kommer att bli ett gigantiskt pussel för tourerna att lägga. Vilka hamnar var?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

PGA Tour skrotar Hawaii-starten

Efter över 50 år flyttas säsongsstarten från Hawaii – stora förändringar väntar.

TourTempen – väldigt imponerad av Åberg

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Ny ledare på listan ingen (?) vill toppa

Denny McCarthy är ny rekordhållare på PGA Tour – Alex Norén är trea.