Hoppa till innehåll

Behövde eagle – gick för 340 meters carry och lyckades

Bäst när det gäller? Ja, Brandon Matthews plockade fram allt han hade på Korn Ferry Tour-finalens sista hål.

Bo Steffensen

Matthews spelade finalen av Korn Ferry Tour och behövde en eagle på sista hålet för att klara kvalgränsen.
En quadrupel på tolvan hade ställt till det för honom, men birdie, eagle, birdie på hål 14–16 såg ut att ställa allt till rätta igen.
Då gjorde han en dubbel på 17. Två slag bakom kvalgränsen.
Nu behövde han en eagle på sista hålet. Par 4, 395 meter dogleg höger runt vatten.
Hög svårighet för en birdie. Eagle i princip inte på kartan.
Greenen på det 18:e på Victoria National Golf Club i Newburgh där tävlingen spelades ligger precis på andra sidan vattnet.
Avstånd fågelvägen över vattnet: 370 yards, nästan 340 meter. Carry.
Brandon Matthews gick för det. Hans drive gick också – hela vägen över vattnet, landade på green, bollen stannade fyra och en halv meter från hål.
Matthews hade sin eagleputt.
Tyvärr missade han den och därmed även kvalgränsen med ett slag, skriver golf.com.
Nu gjorde inte det så mycket.
Brandon Matthews slutade topp 25 under Korn Ferry Tours grundsäsong och var redan klar för PGA Tour nästa säsong.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Drömstart av Nyholm i kortjakten

Gick på 62 slag första ronden i näst sista tävlingen på Korn Ferry Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet USA – regnet stoppade spelet i Arkansas

Regnet stoppar spelet i Arkansas. LPGA-tävlingen Walmart NW Arkansas Championship avbröts på lördagen – nu är det oklart om det blir 36 eller 54 hål. Svenskorna får vänta på sin andra runda.

Toursvepet – Drömrond av Norén i Minnesota

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Toursvepet – Svenssons form håller i sig

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyholm vann i Knoxville

Tog första segern på Korn Ferry Tour efter eagle på första särspelshålet