Hoppa till innehåll

”Beef” kastade klubban – vägrade ta tillbaka den

Andrew "Beef" Johnston fick rubriker trots missad cut.

CM Hellsten

Engelsmannen har haft en tung tid på touren. I slutet av 2016 var han rankad 86:a i världen. Nu har han rasat ner till plats 161 och dessutom förlorat sina spelrättigheter.

I RSM Classic fanns han dock med i startfältet men missade cutten efter ronderna 77-75.
Golfweek rapporterar om en annorlunda incident i samband med PGA Tour-tävlingen på Sea Island i Georgia. Efter ett misslyckat slag under fredagsvarvet kastade ”Beef” i frustration sin trätrea långt ut i ruffen. 

Fotografen Stan Badz, som var utsänd för att bevaka turneringen, lyckades lokalisera klubban och gick ifatt ”Beef” för att returnera den.
Det fick han inte göra.
– Han gick ut där och hämtade den och då tyckte jag att han förtjänade att behålla den, säger ”Beef” till Golfweek.

När ”Beef” ett hål senare upptäckte att klubbans headcover fanns kvar i bagen skänkte han även det till fotografen.

"Beef" utmanade hel bar i puttning – bjöd sedan alla på drinkar


TV: Se "Beef" intervjuas av en åttaåring

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.