Hoppa till innehåll

Bäste amatör i fjol – nu en av favoriterna

Sedan senaste US Open har Jon Rahm gjort en resa från lovande amatör till en av världens bästa golfare. Den här veckan är han på jakt efter sin första majorseger.

Jesper Johansson
Bäste amatör i fjol – nu en av favoriterna

Jon Rahm spelade US Open 2016 som amatör. Nu, ett år senare, är han rankad tia i världen och har en seger på PGA Tour.
Spanjoren är på plats på Erin Hills för att försöka göra bättre ifrån sig jämfört med den delade 23:e platsen på Oakmont, och vägen dit går genom att se tillbaka på fjolårets tävling.
– Jag tyckte jag spelade väldigt bra under US Open. På tre rundor gick jag ett över par. Jag är glad att jag klarade cutten och lyckades bli bästa amatör.
– Jag lärde mig den veckan att jag var lite för defensiv från tee. Jag försökte respektera golfbanan för mycket och inte spela så aggressivt.

Fem favoriter i US Open – enligt statistiken

Och det är just aggressiviteten som gjort Jon Rahm till en världsstjärna. Spanjoren är aldrig rädd för att ta fram drivern, oavsett hur smal fairway är.
Det har lönat sig under våren 2017, där han har sju (!) topp 10-placeringar.
Veckan efter US Open på Oakmont GC spelade spanjoren sin första vanliga PGA Tour-tävling. Där var han i ledning efter 18 hål.
– Jag ville bara spela så bra som möjligt, och jag trodde inte att jag skulle leda efter 18 hål. Congressional har också varit värd för US Open, det är ingen lätt bana. Men efter US Open på Oakmont kändes det som en enkel bana.
– Jag gick ut och försökte slå varje drive så långt som möjligt. Jag slog den bra, så jag hade många korta järn in mot green. Jag ville bara spela så bra som möjligt, sa Jon Rahm på presskonferensen inför årets US Open.

Räkna med att samma taktik kommer att appliceras på Erin Hills den här veckan.    

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Sammanfattning, dag två, The Open 2026

DeChambeau imponerar på Royal Birkdale.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lagergren: ”Det har varit en jobbig resa”

Får slutligen göra sin efterlängtade debut i The Open - men hoppas nu att väderprognosen tar en helt annan riktning.

Garcia: Lasagnen ställde till det i The Open-kvalet

Fyra svenskar missade The Open, och även Sergio Garcia blev utan plats på Royal Birkdale. Spanjoren pekade efteråt ut en oväntad orsak till kvalmissen.

TourTempen – så långt från sportens budskap

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

18 tankar efter U.S. Open 2026

Historisk seger, Åbergs positiva besked, amerikansk publik, Adam Scotts makalösa svit och golfens bäst klädde kämpe. Här är 18 tankar efter årets U.S. Open.