Hoppa till innehåll

Bästa öppningsronden i majorn på 7 år

Gary Woodland svarade för en stark avslutning.

CM Hellsten
Bästa öppningsronden i majorn på 7 år

Rickie Fowler kom tidigt in på 65 slag (-5) – det var en tangering av hans bästa rond i majorsammanhang.
Rickie Fowler såg länge ut att vara nummer ett efter första dagen i PGA Championship.

Fowler tangerade sin bästa majorrond

Då spurtade en annan amerikan förbi. Gary Woodland avslutade med fem birdies på sju hål och kom in på 64 (-6).
Det är det bästa öppningsvarvet i majorn på sju år.

Bästa öppningsronden i majorn på 7 år

Kansasbon Gary Woodland stortrivs i St. Louis.
– Den här veckan har jag nära hem. Jag åkte hit för en månad sedan och spelade banan. Jag gillar verkligen layouten och jag är bekant med underlaget. Det är så varmt på somrarna att greenerna är mjuka och långsamma, du kan vara aggressiv och det passar mitt spel, säger Gary Woodland enligt Golf Channel.

Gary Woodland är ett slag före Rickie Fowler. Några slag bakom finns såväl världsettan Dustin Johnson som världstrean Justin Rose.



Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.