Hoppa till innehåll

Bäst genom tiderna

19-årig amatör imponerade i U.S. Women´s Open

Martin Strömberg

För två veckor sedan spelade 19-åriga Gina Kim hem NCAA Women´s Championship tillsammans med sin skola Duke University.

Igår blev hon historisk genom att tangera den lägsta scoren någonsin av en amatör i U.S. Women´s Open då hon gick runt på 66 slag (-5) på Charleston CC.

Kim är därmed bara ett slag bakom ledande japanskan Mamiko Higa.

– Jag hade egentligen inga förväntningar. Bara att gå ut, ha kul och spela så bra jag kan. Men att avsluta så här bra visar att jag har vad som krävs och jag ska göra allt för att fortsätta att bevisa det, sa Kim efter sin rond.

Kim avslutade med eagle-birdie men det var snubblande nära att det blev en albatross på sista då hennes spoon på nionde hålet var nära att gå i. Eagleputten stannade sedan på hålkanten.

Här nedanför ser ni ett klipp när Gina Kim tog Duke University till final i NCAA Women´s Championship, en final som de sedan vann.

 

 


Mer från samma ämne

Läs också

PURE Insurance Championship - Round One
Tournytt

Toursvepet – Stark start av Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Storstjärnan bröt med smärtor på Wentworth

Lämnade banan i en golfbil efter nio hål på fredagen.

Biltmore Championship Asheville 2026 - Round Two
Tournytt

Nyholm i fint slagläge

Kämpar för att behålla sina spelrättigheter i PGA Tours Höstserie.

Toursvepet – två segrar på två veckor för Finau

Sagström sylvass i genrepet inför The Open.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Stenson i treslagsledning

Imponerar stort i debuten på LIV.

Svensk Golf

Fyra svenskor vidare i Evian Championship

Bogeyfri Nordqvist skuggar täten.

Stark och Lignell möts i laddad final

Två svenskor med sina respektive lag gör upp i årets final i de prestigefyllda collegemästerskapen, Nationals.

Oskar Åsgård

Nordqvist imponerar – delad tvåa i majorn med en rond kvar

Med en rond kvar av KPMG Women´s PGA Championship är det blågult näst längst upp på ledartavlan. Anna Nordqvist gick runt Aronimink GC på 68 slag (-2) för andra ronden i rad och delar nu andraplatsen med 18 hål kvar av årets näst sista dammajor. Nordqvist imponerade främst under första nio hålen tredje dagen då &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/tournytt/nordqvist-imponerar-delad-tvaa-i-majorn-med-en-rond-kvar/">Continued</a>