Hoppa till innehåll

Bara birdies som gäller för Blixt

Vi ska göra så många vi kan"

Martin Strömberg

Det är svensk-australiensiskt i toppen av Zurich Classic i Louisiana.

Jonas Blixt och Cameron Smith följde upp sin 67:a i foursome med en 62:a i fyrboll (bästboll) och går in i helgen som ledare på 15 under par.

– Det här avgörs under söndagen och vi ska bara försöka göra så många birdies vi kan, förklarade Jonas Blixt efter andra ronden.

Det syntes att Blixt och Smith, som har samma fysioteam, hade kul på banan och de peppade varandra genom hela ronden. Smith gjorde en eagle på tvåan och svensken svarade med detsamma på åttan. 

– Vi litar på varandra och jag vet att Cameron gör par eller birdie. Det gör mig mer avslappnad att ha backup och möjligen att jag blev lite för aggressiv och puttade genom breaket på några hål. På slutet försökte jag slå alla puttar i rätt fart och då ramlade det i några fler, sa Blixt till pgatour.com.

Paret jagas av ett koppel namnkunniga par och det kommer att bli ett rejält test redan under lördagen då väderprognoserna talar om kraftiga vindar. Men det är inget som stör det svensk-australiensiska paret.

– Nej, vi ska gå ut och skämta och ha kul på banan och göra så många birdies vi bara kan.

Närmast bakom finns Patrick Reed/Patrick Cantlay (-14) och på delad 14:e plats finns nästa svenskar David Lingmerth, som tillsammans med nyazeeländaren Danny Lee också gick tio under par andra dagen samt Freddie Jacobsson, som i par med Will Wilcox hade 63 andra ronden.

Två av de största favoritparen Rickie Fowler/Jason Day samt Justin Rose ihop med svenske Henrik Stenson, fick lämna tävlingen i halvtid då de inte klarade kvalgränsen som  hamnade på sju under par.

– Vi kämpade hårt men jag fick inte i någonting på greenerna, summerade Stenson.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Två svenskar vidare i partävlingen

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Norén och Stenson vidare i RBC Heritage

Båda svenskarna högt upp i statistiken över greenträffar.

Det enklaste hålet på PGA Tour

Endast en spelare av trettioåtta lämnade green med en bogey.

Axel Bridal

Smith efter segern: ”Jag behåller frisyren”

Bryter löftet till flickvännen efter segern i New Orleans.

Sex birdies och en eagle på åtta hål

Champ är glödhet i Detroit

Martin Strömberg