Hoppa till innehåll

Avhoppen till The Open ökar

David Duval senaste spelaren att ge återbud. Främst covid-regler gör att årets startfält i The Open Championship korrigerats mer än vanligt.

I helgen stod det klart att årets segrare i The Masters Hideki Matsuyama missar The Open Championship på Royal St George’s. Japanen är symptomfri men fortsätter att få positiva resultat på testerna efter att ha testats positivt för två veckor sedan. 

Även Bubba Watson har lämnat återbud, trots att han är vaccinerad men har haft nära kontakt med smittade personer. 
– Reglerna är olika när det gäller covid för USA och Storbritannien och att hoppa på en charter eller reguljärt flyg var inte möjligt för mig. Jag skapar inte reglerna men jag måste följa dem, säger Watson.

Tidigare har Kevin Na tackat nej på grund av de hårda restriktionerna för spelarna. Även Matthew Wolff har lämnat återbud.
Sent i söndags kom beskedet att 2001 års The Open-vinnare David Duval kommer missa årets upplaga. Någon anledning har inte givits än men Duval ska ha sett fram emot att spela majorn igen även om det var längesen han hade något med segern eller ens helgronderna att göra. 
– Jag älskar att komma tillbaka dit. Jag älskar minnena och publiken. De har en anmärkningsvärd förståelse för spelet. De uppskattar vad du åstadkommit, även om det var ett tag sedan, sa Duval till Golf Digest i förra veckan.

Spelare med startplats som inte ställer upp i The Open Championship 2021: 
Tidigare vinnare som är under 65 år: 
Ian Baker-Finch (vann 1991)
Mark Calcavecchia (1989)
Ben Curtis (2003)
John Daly (1995)
David Duval (2001)
Todd Hamilton (2004)
Paul Lawrie (1999)
Justin Leonard (1997)
Tiger Woods (2000, 2005, 2006)

Övriga: 
Charles Howell III
Sungjae Im
Shugo Imahira
Joo-Hyung Kim
Si-Woo Kim
Bernhard Langer
KH Lee
Danny Lee
Hideki Matsuyama
Kevin Na
Juvic Pagunsan
Bubba Watson
Matthew Wolff


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

De är klara för The Masters 2026

Startfältet till årets första herrmajor tar form – två svenskar har redan säkrat sina platser.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

OS-krock undviks – The Open flyttas

Då kommer The Open Championship spelas 2028. 

Andy Murray: The Open-kval vore en rolig utmaning

Tennis mot golf. Nu siktar den trefaldige Grand Slam-mästaren Andy Murray på kvalet till The Open Championship 2027.

The Open 2026 – förändringar väcker missnöje

Ny range på Royal Birkdale har mötts av klagomål.

The Open-tempen 4.0 – hur många majors kommer Scheffler att vinna

Vi listar de heta, ljumna och svala efter årets The Open.