Hoppa till innehåll

Även R&A tar avstånd från Donald Trump

Efter att PGA of America beslutat sig för att flytta PGA Championship från Donald Trumps bana tar nu också R&A avstånd från den avgående presidenten.

Jesper Johansson

PGA Championship kommer inte att spelas på Donald Trumps bana, Bedminster, 2022. I svallvågorna av detta har nu också R&A uttalat sig för att ta avstånd till den amerikanska presidenten.

I ett kort uttalande säger R&A-chefen Martin Slumbers att The Open inte kommer återvända till Donald Trump-ägda Turnberry inom överskådlig tid.
– Vi kommer inte återvända dit innan vi är övertygade om att fokuset kommer vara på majortävlingen, spelarna och banan i sig. Och vi tror inte att det är möjligt med tanke på rådande omständigheter, säger Slumbers.

Senast The Open spelades på Turnberry var 2009. Då lyckades Stewart Cink vinna efter att ha besegrat Tom Watson i ett särspel. 2014 köpte Donald Trump egendomen och sedan dess har The Open aldrig där spelats. AIG Womens Open spelades där 2015, ett event där diskussionen snarare handlade om Donald Trump än om golfen. Han hade då börjat kampanja för att bli amerikansk president.

R&A jobbar med en rotation av golfbanor som The Open återvänder till. Turnberry är inte längre en del av de banor som får äran att vara värd för majortävlingen. Än så länge är det inte officiellt var The Open ska spelas 2025, men av allt att döma kommer det inte vara på Turnberry.

Kommande The Open-banor

2021: Royal St Georges
2022: St Andrews
2023: Royal Liverpool
2024: Royal Troon

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

OS-krock undviks – The Open flyttas

Då kommer The Open Championship spelas 2028. 

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Trump kritiserar nya golfregeln

USA:s president Donald Trump har riktat kritik mot den planerade förändringen av golfbollen.

Vägen till The Masters breddas

Augusta National Golf Club och R&A presenterar nya sätt att kvala in till majortävlingen.

TourTempen: Hur het är Norén?

I Tourtempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Katastrofhålet sänkte Åberg

Missade topp tio-placering efter kvadrupelbogey sista ronden.