Hoppa till innehåll

Australiensare glänser i partävlingen

Day jagar första segern på tre år.

Under ett par år var Jason Day gjuten i världstoppen efter nio segrar på PGA Tour mellan 2014-16.

Han var världsetta under en period efter sin hittills enda majorseger i PGA Championship 2015, men de senaste åren har präglats av stora skadebekymmer, det är främst ryggproblem som gjort att Day rasat på rankingen.

Senaste segern kom 2018 på Quail Hollow men nu kan Day vara på väg mot ännu en – han leder QBE Shootout tillsammans med landsmannen Marc Leishman, inför söndagens avslutande fyrboll-bästboll. Efter 56 slag i fredagens scramble gick Day/Leishman runt på 64 slag i lördagens greensome, med sina 24 under par är man tre slag före tre andra par.

Day har spelat stadigt men hans partner har verkligen hittat hålet. Marc Leishman har hålat ut tre gånger från utanför green under de två första ronderna. Förra året lyckades han med samma bedrift två gånger och i klippet nedan ser vi alla hans magiska närspelsslag.

– Greensome är svårt och jag tror inte att jag hade en putt över tre meter förrän någonstans i slutet av ronden. Skönt att få rulla i den här birdien på sista hålet och nu ska vi bara fokusera på sista ronden, sa Day efter ronden.

Bubba Watson och Lexi Thompson följde upp sin 59-rond med 66 slag under lördagen och är på sjätte plats bland de tolv paren som får spela den här veckan.

Klicka på bilden nedan för att komma till ledartavlan.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Townsend imponerar i Johannesburg

Delar tredjeplatsen i ovädret i Sydafrika.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så följer du Maja Stark i mixade partävlingen

LPGA- och PGA Tour-stjärnor förs samman när Grant Thornton Invitational avgörs för tredje gången.

Svensktrion glänser på Wentworth

Åberg tvåa i Ryder Cup-genrepet.

Lista: Här är alla som är med i The Open

Gotterup, Høigaard, Schmid och Kim sista spelare in i fältet till Royal Portrush.

Tre svenskar i populära partävlingen

Starttider och svenskinfo inför veckans udda tävling på PGA Tour.