Förra året vann Kajsa Arwefjäll, 24, Order of Merit på undertouren LET Access Series. Den här veckan gör hon sin första tävling som ordinarie medlem på Ladies European Tour – och debuten gick utmärkt.
Svenskan var bogeyfri under den första ronden i Lalla Meryem Cup i Marocko. Med birdies på hål 1, 8, 11, 14 och 16 avslutade hon dagen på 68 slag, fem under par, och delad andraplats.
– Det var en riktigt bra dag. Jag träffade många fairways, många greener och gav mig själv chanser att göra birdies, så det kändes väldigt stabilt, säger svenskan till LET.
Gillar banan – passar hennes spel
Arwefjäll kände sig i god form men tog inget för givet inför årets första tävlingsrond. Att Blue Course på Royal Golf Dar Es Salam kräver precision passade henne perfekt.
– Jag tycker att jag spelat bra. Det är första tävlingen för året, så man vet aldrig, men idag fungerade det. Jag slår oftast ganska rakt, så den här banan passar mig rätt bra i det avseendet. Vi får se vad resten av veckan har att erbjuda.
En bogeyfri runda brukar betyda att spelaren hållit sig borta från problem, och det lyckades Arwefjäll med under första dagen. Nu hoppas hon kunna fortsätta i samma stil.
På fredagen väntar en tidig start för 24-åringen, som slår ut klockan 08.30, svensk tid.
– Jag kommer inte att ändra något inför imorgon. Det är en tidig start, så banan kommer förmodligen att spela lite längre. Jag ska bara gå ut, ha kul och spela mitt eget spel. Det var riktigt roligt idag. Eftersom jag aldrig hamnade i trubbel kunde jag hålla nerverna i styr, vilket var skönt.
Arwefjäll delar andraplatsen med spanjorskan Ana Pelaez Trivino, ett slag bakom ledande Brianna Navarrosa från USA.
Svenskornas resultat efter rond 1
- D2. Kajsa Arwefjäll, -5
- D14. Anna Magnusson, -2
- D14. Lisa Pettersson, -2
- D50. Michaela Finn, +1
- D50. Ellinor Südow, +1
- D71. Caroline Hedwall, +3
- D90. Johanna Wrigley, +5
- D98. Moa Folke, +6
- 108. Sofie Brinner, +10