Hoppa till innehåll

Årets första WGC spelas utan svenskar och Tiger Woods

Det vankas stortävling i veckan. Men inga svenskar har kvalat in i tävlingen. Det har däremot Tiger Woods gjort. Men hans rygg sätter stopp för deltagande i tävlingen.

Jesper Johansson

Det kom kanske inte som någon överraskning att Tiger Woods inte skulle spela veckans WGC-tävling. I en intervju under förra veckans Genesis Invitational, där amerikanen var värd, berättade han att hans golfspel för tillfället består av träning med sin putter – som han förlängt då han inte kan böja ryggen. Han har därmed en bit kvar till att svinga en driver.

Men ryggskadade Woods hade spelat så pass bra att han ändå hade chansen att spela WGC-tävlingen, då han är rankad 48 i världen och de 50 främsta får en startplats.

Genom åren har Woods vunnit WGC-tävlingen vid sju tillfällen som genom åren spelats i Miami, Mexico City och nu Bradenton, Florida – dit den flyttades på grund av covid-19-osäkerheten i Mexiko. I och med att varken han eller Phil Mickelson (som inte lyckades kvala in) är med kommer veckans WGC-tävling vara den första sedan 1999 där ingen av dem spelar.

Det är inte första gången sedan 1999 som en svensk spelare inte deltar. Men det var ett tag sedan sist. Varken Henrik Stenson, Alex Norén, Henrik Norlander, Marcus Kinhult, Alexander Björk eller Sebastian Söderberg har en startplats i tävlingen. Detta gör att vi svenskar helt enkelt får blicka öster- eller västerut för att hitta någon att sympatisera med. Norrmannen Viktor Hovland är nämligen med och spelar, precis som finske Sami Valimäki.

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Årets 10 bästa svenska spelare

Svenskarna som var bäst och mest framgångsrika på sina respektive tourer.

Svensk Golf

Tiger Woods 50 år – karriären i 50 punkter

Tiger Woods fyller 50 år. Här går vi igenom golflegendarens karriär i 50 punkter.

Svensk Golf

De är klara för The Masters 2026

Startfältet till årets första herrmajor tar form – två svenskar har redan säkrat sina platser.

Svensk Golf

Spelare som fyller 50 under 2026

Med 50-årsdagen runt hörnet för flera profiler väntar nya möjligheter på seniortourerna.

Olof Åsgård