Hoppa till innehåll

Anton har tätkänning efter maratondag

Tre slag efter engelsman

Martin Strömberg

Trettondeplatsen i Qatar lyfte Anton Karlsson efter två missade kval.

Nu är Uppsalakillen på väg mot en ny fin placering och han delar femteplatsen i regndrabbade Joburg Open. De flesta hann spela klart två ronder men ett gäng spelare hann inte runt andra ronden under fredagen.

– Det var en väldigt lång dag idag och jag gick upp vid halv fem i morse. Jag började dagen bra och slog upp en hel del slag nära för lätta birdies, berättar Anton för Svensk Golf.

Det blev då 66 slag (-6) när han spelade klart sin förstarond på östra banan. Nästan omgående fick han gå ut på sin andrarond på västra banan och det fina spelet höll i sig länge.

– Jag tröttnade lite i slutet av andra ronden men räddade upp med närspelet. Generellt sett är jag väldigt nöjd med dagen och ser fram mot helgen. Förhoppningsvis kan vi få in 72 hål om vädret håller i sig.

I ledningen när spelet bröts på grund av mörker andra dagen finns engelsmannen Paul Waring på tolv under par, tre slag före Karlsson.

Näst bästa svenskar på Royal Johannesburg & Kensington GC är Jens Fahrbring och Pontus Widegren som både haft 68-68. Svenskduon delar just nu 14:e plats på sju under par.

Ställningen

 

Anton har tätkänning efter maratondag

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.