Hoppa till innehåll

Anton har tätkänning efter maratondag

Tre slag efter engelsman

Martin Strömberg

Trettondeplatsen i Qatar lyfte Anton Karlsson efter två missade kval.

Nu är Uppsalakillen på väg mot en ny fin placering och han delar femteplatsen i regndrabbade Joburg Open. De flesta hann spela klart två ronder men ett gäng spelare hann inte runt andra ronden under fredagen.

– Det var en väldigt lång dag idag och jag gick upp vid halv fem i morse. Jag började dagen bra och slog upp en hel del slag nära för lätta birdies, berättar Anton för Svensk Golf.

Det blev då 66 slag (-6) när han spelade klart sin förstarond på östra banan. Nästan omgående fick han gå ut på sin andrarond på västra banan och det fina spelet höll i sig länge.

– Jag tröttnade lite i slutet av andra ronden men räddade upp med närspelet. Generellt sett är jag väldigt nöjd med dagen och ser fram mot helgen. Förhoppningsvis kan vi få in 72 hål om vädret håller i sig.

I ledningen när spelet bröts på grund av mörker andra dagen finns engelsmannen Paul Waring på tolv under par, tre slag före Karlsson.

Näst bästa svenskar på Royal Johannesburg & Kensington GC är Jens Fahrbring och Pontus Widegren som både haft 68-68. Svenskduon delar just nu 14:e plats på sju under par.

Ställningen

 

Anton har tätkänning efter maratondag

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Toursvepet – Bergström ett slag från särspel

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Nyholm tvåa efter 64-rond

I Toursvepet följer ni de svenska spelarna runt om på världens golftourer.

Toursvepet – Stark delad nia i Ohio

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Toursvepet – Stark imponerar på greenerna i Ohio

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Stark inledning av Bringner

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Martin Strömberg