Hoppa till innehåll

Ännu en europeisk toppspelare till LIV

Thomas Pieters är klar för LIV Golf .

Nästa vecka drar LIV Golf Invitational Series igång sin nya säsong i Mayakoba, Mexiko.
De flesta lag är redan presenterade, bland annat Henrik Stensons lag Majesticks GC, som vid sidan av Stenson också innehåller engelsmännen Lee Westwood, Ian Poulter och Sam Horsfield.
Ytterligare en europeisk före detta Ryder Cup-spelare har valt att ansluta till LIV Golf – belgaren Thomas Pieters
Thomas Pieters är rankad 34:a i världen just nu och var i allra högsta grad aktuell för det europeiska Ryder Cup-laget till höstens match i Rom. han kommer att ingå i Bubba Watsons lag tillsammans med Harold Varner III och Talor Gooch. Pieters själv har ännu inte kommenterat uppgifterna.
Pieters har gjort ett Ryder Cup 2016 då han gjorde starkt avtryck som rookie och tog fyra av fem möjliga poäng. Han har sex segrar på DP World Tour och den senaste kom i Abu Dhabi i januari 2022.
Utöver Pieters har även Dean Burmester, Brendan Steele och Danny Lee tagit steget över till LIV.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.