Hoppa till innehåll

Amatör tangerade rekord – gjorde nio (!) raka birdies

Lägg namnet Rayhan Thomas på minnet. 17-årige amatören är nämligen redan i rekordböckerna på grund av extremt bra golf.

Jesper Johansson

För oss glada amatörgolfare är en birdie alltid en bra grej. Att göra två i rad är sällsynt och verkligen en magisk känsla. Tre i rad har få spelare lyckats med och nästan overkligt.

17-årige amatören Rayhan Thomas gjorde i tisdags nio (!) raka birdies.

Thomas tangerade därmed rekordet för antalet birdies på raken i en tävling som ger världsrankingpoäng, då det skedde i Mena Tourens Dubai Creek Open.

Amatör slog banrekordet på Pebble Beach

Indiern hoppade på birdietåget på hål 2 och gick till slut runt på 61 slag, 10 under par.
– Det var roligt. Det var en skön känsla att göra så många birdies. Jag försökte vara i stunden och låta det hända. Det kändes naturligt, sa Thomas till journalister på plats.
– Jag visste att jag kunde gå lågt i dag, då tävlingen var på min hemmaklubb och jag känner till greenerna så mycket. Så jag lät det ske. Jag tänkte inte på rekordet, men det är ganska häftigt att jag tangerade det.

Thomas delar nu rekordet med Mark Calcavecchia som lyckades med bedriften under Canadian Open 2009 och Bernd Wiesberger, som gjorde samma sak under Maybank Championship tidigare i år.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.