Hoppa till innehåll

Alex Norén: ”Det känns lovande inför helgen”

DUBAI. Efter en dålig torsdagsrunda var det en helt annan Alex Norén som spelade på fredagen. Fem slag bättre än veckans första runda gör att han är positiv inför helgen.

Jesper Johansson

Efter ett skakigt förstavarv på 74 slag var Alex Norén inte nöjd med sitt eget spel efter torsdagen. Problem runt och på greenerna gjorde att han blev frustrerad och därmed gick runt på några slag för mycket.

Under fredagen såg det betydligt bättre ut för svensken, och han själv var nöjd med resultatet:
– Jag spelade mycket bättre än i går. Jag var fem slag bättre i dag och framför allt var jag bättre på greenerna, säger Alex Norén till svenskgolf.se/wp.
– Det övriga spelet var liknande men det känns mer lovande inför helgen. Jag har en betydligt bättre känsla nu jämfört med i går då jag kände mig sliten och arg.

Med fyra birdies och två bogeys under de första nio hålen såg Norén ut att ha en stor runda på gång. Men bogeys på hål 10 och hål 13 gjorde att han återigen var tillbaka två över par.

Sedan vände det för svensken.

Alex Norén: ”Det känns lovande inför helgen”

På de sista fyra hålen gjorde Alex Norén tre birdies och gick därmed runt på 69 slag.
– Det kändes skönt. Man blir lite gladare av att avsluta bra.

Vad ska du göra för att spela ännu bättre i helgen?
– Jag ska träna lite nu. Jag har en lån eftermiddag frmaför mig så jag ska lägga några timmar på rangen.
– Banan är ganska bred men det krävs ändå väldigt bra drives. Så fort man hamnar i en bunker här har man problem. De är extremt djupa och du kan nästan aldrig slå ett vanligt slag upp mot flaggan.

Under gårdagen var Noréns självförtroende på greenerna inte det bästa. Men efter lite träning under torsdagskvällen kändes det bättre under fredagen.
– Läsningen kändes mycket bättre i dag. Det tar ett tag att komma in i de olika greenerna och jag borde kanske ha lagt någon timme mer på det innan gårdagens runda. Men så är det. Man försöker få ihop hela spelet och det är inte alltid det funkar.
– Om man kommer man in i det lite mer och är mer avslappnad kan man starta puttarna bättre och mer som man tänkt.

Här kan du se en aktuell ledartavla från tourfinalen i Dubai.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

PGA Tour-spelarnas tabbe på sluthålet

Glömde grundprincipen – båda straffades med dubbelbogey

Koepka om fusket på PGA Tour – sågar även AimPoint

Brooks Koepka berättar om ett misstänkt regelbrott på PGA Tour. Men han valde att inte anmäla spelaren.

Svensson stark från tee – Nyholm föll på inspelen

Jesper Svensson fick en stabil start i Mexico Open. För Pontus Nyholm blev det tyngre i jakten på viktiga rankingpoäng.