Hoppa till innehåll

”Jag är i en bra position”

Henrik Stenson är delad fyra efter två spelade rundor av årets US Open.

Jesper Johansson
”Jag är i en bra position”

Precis som under torsdagen började Henrik Stenson sin runda svagt. Svensken var då fyra över par efter fem spelade hål. Under fredagen började han också trögt. Efter sju splade hål var han tre över par men precis som under torsdagen avslutade han starkt.

De sista nio hålen på Shinnecock Hills gick Stenson tre under par. Detta tack vare en birdie på hål 13 och sedan på hål 16 gjorde svensken en eagle.

I och med det gick Stenson runt på 70 slag och är fortsatt totalt ett över par.

Det fina resultatet på svåra Shinnecock Hills innebär att Henrik Stenson är delad fyra i klubbhuset.
– Det var tufft i dag också. Det var svårspelat även om banan var lite mjukare än i går. Jag fick slita för att vara tre över par vid vändningen, sa Stenson till Viasat.
– Men sedan lyckades jag göra första birdien på hål 13 och sparade sedan det bästa till hål 16 där jag slog en bra drive och sedan gav allt jag hade med en spoon in till greenen. Sedan lyckades jag pilla i en eagle. Jag är otroligt nöjd med resultatet.

 

Henrik Stenson sa också efter rundan att han är väldigt nöjd med sitt resultat med tanke på hur spelet sett ut. Slagen har inte riktigt varit där han velat hela tiden och att ändå bara vara ett över par, fem slag ifrån ledarna, är ett bra resultat.
– Jag är i en bra position men jag har inte spelat fantastiskt. Det har varit lite av en ”grind” där ute.

Här kan du se en aktuell ledartavla.


Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Stark puttning ger Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en 69-rond och delar niondeplatsen.

ÅSGÅRD: ”U.S. Open ska vara brutalt svårt”

U.S. Open ska inte vara rättvist. Det ska vara golfens tuffaste prov – och ibland gärna gå lite för långt, skriver Olof Åsgård.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.