Hoppa till innehåll

Scott: ”Inga framsteg i förhandlingarna med PIF”

Trots höga förväntningar i början av året har samtalen mellan PGA Tour och PIF stannat av. Spelardirektören Adam Scott bekräftar att det inte skett några framsteg – och att ansvaret nu ligger på PGA Tours nya vd.

Adam Scott bekräftar nu att samtalen mellan PGA Tour och PIF (saudiska statens investeringsfond som bland annat finansierar LIV Golf), om att ena herrarnas proffsgolf har inte lett till några framsteg.

Scott sitter i PGA Tours Policy Board och har varit direkt involverad i förhandlingarna. Tidigare i år deltog han i ett möte i Vita huset tillsammans med bland andra Tiger Woods, PGA Tour-kommissionären Jay Monahan, USA:s president Donald Trump och PIF:s guvernör Yasir Al-Rumayyan.

Men inför veckans PGA Tour-tävling Wyndham Championship kom en uppdatering från Scott:

– Det sker inte mycket just nu. Jag vet inte om fler möten i Vita huset är nödvändiga. Det var en upplevelse i sig, men samtalen har inte kommit längre sedan dess, sa Scott under presskonferensen.

Enligt ramavtalet som skrevs under i juni 2023, ska PIF investera 1,5 miljarder dollar i det kommersiella bolaget PGA Tour Enterprises. Och förhoppningarna om ett genombrott i förhandlingarna var stora tidigare i år, Men efter mötet i februari, där man hoppades på ett snabbt godkännande från de federala myndigheterna i USA, har förhandlingarna istället gått i stå.

Nya vd:n tar över

Adam Scott menar att ansvaret för att återuppta processen nu vilar på PGA Tour Enterprises nytillträdde vd Brian Rolapp.

– Mycket ligger nu på hans bord. Han behöver tid att sätta sig in i situationen och förstå vad som pågår, säger Scott.

Rolapp har en gedigen bakgrund från NFL, där han varit en respekterad toppchef i över 20 år. Adam Scott satt själv i den kommitté som rekryterade honom.

– Hans meritlista är stark, men det jag gillar mest är hans lugna sätt. Det känns som en bra egenskap att ha i det här läget. Proffsgolfen befinner sig i ett väldigt speciellt skede, och hans lugn kommer att vara en tillgång.

Tre svenskar spelar Wyndham Championship – Alex Norén, Jesper Svensson och Henrik Norlander. TV-tider nedan.

I TV

Discovery+, Eurosport 2, HBO Max
  • 31 jul., torsdag
    • 12:45 Feeder
    • 20:40 Huvudsändning
    • 21:00 Eurosport 2
  • 1 aug., fredag
    • 12:45 Feeder
    • 20:40 Huvudsändning
    • 21:00 Eurosport 2
  • 2 aug., lördag
    • 13:45 Feeder
    • 18:45 Huvudsändning
    • 19:00 Eurosport 2
  • 3 aug., söndag
    • 13:45 Feeder
    • 18:45 Huvudsändning
    • 19:00 Eurosport 2

Mer från samma ämne

Läs också

Raiffeisenbank Golf Challenge 2026 - Day Two
Tournytt

Toursvepet – Stark finish av Längfors

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

The Solheim Cup - Day One
Tournytt

Åtta spelare klara för Solheim Cup

Stark och Grant klara för Solheim Cup igen.

AIG Women's Open 2026 - Round Three
Tournytt

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

Uppgifter: Nytt hopp om LIV Golf 2027

LIV Golfs ledning ska vara nära nya avtal om finansieringen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

DeChambeau söker sig mot DP World Tour

Vill spela Irish Open på Trumps anläggning i höst.

Då startar Åberg och svenskarna i Scottish Open

Åberg i utvald grupp tillsammans med Thomas och Reed de två första ronderna.

Martin Strömberg

Garcia: ”Jag är 99 procent säker”

Öppnar för mer spel på DP World Tour.

LIV-stjärnan: ”Vi vill spela mer golf”

Martin Kaymer säger att LIV-spelarna vill tävla oftare. Samtidigt arbetar touren vidare med sina planer för 2027 och söker nya investerare.