Hoppa till innehåll

Scott: ”Inga framsteg i förhandlingarna med PIF”

Trots höga förväntningar i början av året har samtalen mellan PGA Tour och PIF stannat av. Spelardirektören Adam Scott bekräftar att det inte skett några framsteg – och att ansvaret nu ligger på PGA Tours nya vd.

Adam Scott bekräftar nu att samtalen mellan PGA Tour och PIF (saudiska statens investeringsfond som bland annat finansierar LIV Golf), om att ena herrarnas proffsgolf har inte lett till några framsteg.

Scott sitter i PGA Tours Policy Board och har varit direkt involverad i förhandlingarna. Tidigare i år deltog han i ett möte i Vita huset tillsammans med bland andra Tiger Woods, PGA Tour-kommissionären Jay Monahan, USA:s president Donald Trump och PIF:s guvernör Yasir Al-Rumayyan.

Men inför veckans PGA Tour-tävling Wyndham Championship kom en uppdatering från Scott:

– Det sker inte mycket just nu. Jag vet inte om fler möten i Vita huset är nödvändiga. Det var en upplevelse i sig, men samtalen har inte kommit längre sedan dess, sa Scott under presskonferensen.

Enligt ramavtalet som skrevs under i juni 2023, ska PIF investera 1,5 miljarder dollar i det kommersiella bolaget PGA Tour Enterprises. Och förhoppningarna om ett genombrott i förhandlingarna var stora tidigare i år, Men efter mötet i februari, där man hoppades på ett snabbt godkännande från de federala myndigheterna i USA, har förhandlingarna istället gått i stå.

Nya vd:n tar över

Adam Scott menar att ansvaret för att återuppta processen nu vilar på PGA Tour Enterprises nytillträdde vd Brian Rolapp.

– Mycket ligger nu på hans bord. Han behöver tid att sätta sig in i situationen och förstå vad som pågår, säger Scott.

Rolapp har en gedigen bakgrund från NFL, där han varit en respekterad toppchef i över 20 år. Adam Scott satt själv i den kommitté som rekryterade honom.

– Hans meritlista är stark, men det jag gillar mest är hans lugna sätt. Det känns som en bra egenskap att ha i det här läget. Proffsgolfen befinner sig i ett väldigt speciellt skede, och hans lugn kommer att vara en tillgång.

Tre svenskar spelar Wyndham Championship – Alex Norén, Jesper Svensson och Henrik Norlander. TV-tider nedan.

I TV

Discovery+, Eurosport 2, HBO Max
  • 31 jul., torsdag
    • 12:45 Feeder
    • 20:40 Huvudsändning
    • 21:00 Eurosport 2
  • 1 aug., fredag
    • 12:45 Feeder
    • 20:40 Huvudsändning
    • 21:00 Eurosport 2
  • 2 aug., lördag
    • 13:45 Feeder
    • 18:45 Huvudsändning
    • 19:00 Eurosport 2
  • 3 aug., söndag
    • 13:45 Feeder
    • 18:45 Huvudsändning
    • 19:00 Eurosport 2

Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

LIV-spelaren: ”Det verkar finnas en råtta bland oss”

LIV Golf befinner sig i en turbulent period. Nu hävdar Thomas Detry att någon i spelarnas privata chatt läcker information till medierna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy: LIV-avhoppen kommer att gynna DP World Tour

LIV Golfs framtid är osäker. Rory McIlroy tror att spelare kommer att lämna – och ser en vinnare.

LIV Golf söker konkursskydd – skyldig Rahm miljoner

LIV Golf har ansökt om konkursskydd i USA. Skulderna kan uppgå till en miljard dollar – och flera stjärnor väntar på pengar.

Jagar Hovland – då slår Åberg och Scott ut i Tour Championship

Ludvig Åberg är fortsatt med i toppen och ges goda chanser inför helgen.

Följ Åberg och Norén under lördagen

Svenskarna behöver en bra helg i St. Louis.