Hoppa till innehåll

Åberg uppåt på världsrankingen

Klättrar fyra placeringar efter ännu en fin major.

Den delade niondeplatsen i The Open tog Ludvig Åberg fyra placeringar uppåt på OWGR (Official World Golf Ranking) där han nu parkerar på plats 16. Han har drygt en halv poäng upp till engelsmannen Justin Rose på plats 10.

Scheffler i särklass

Världsettan, Scottie Scheffler är i en klass för sig och med sina 16,38 poäng är han drygt sju poäng före Rory McIlroy på andraplatsen. Cameron Young är ny trea och tog sig förbi Matthew Fitzpatrick efter andraplatsen i The Open. Ryan Fox klättrade från plats 56 till plats 22 efter sin imponerande seger på Royal Birkdale.

För Alex Norén, som slutade på delad 18:e plats, blev det trots den fina tävlingen ett tapp på en placering och han är nu på plats 26.

Lindberg svensktrea

Mikael Lindberg är tredje bästa svensk på OWGR på plats 134. Ytterligare två svenska spelare återfinns bland de 200 främsta, Joakim Lagergren (165) samt Jesper Svensson (166).

Om man istället väljer att kika på Datagolfs alternativa ranking så är Ludvig Åberg på plats 12 och Alex Norén på plats 43. Även där återfinns Scheffler i topp före McIlroy som tvåa.

Mer från samma ämne

Läs också

golfbanan old course i st andrews
Tournytt

Här spelas alla herrmajors 2027

En ny och tre gamla majorbanor under 2027.

Ludvig Åberg, Royal Birkdale, The Open
Tournytt

Åberg uppåt på världsrankingen

Klättrar fyra placeringar efter ännu en fin major.

The Solheim Cup - Day One
Tournytt

Nu startar sista pushen mot Solheim Cup

Hög tid att leverera – två svenskor i laget just nu.

Ryan Fox vann The Open

Avgjorde med en birdie på sista hålet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

The Open-tempen, dag 3

Ska Burns äntligen skriva in sig i historieböckerna?

Så följer du Åbergs segerjakt på Royal Birkdale

Starttider sista ronden i The Open. Åberg jagar Burns tillsammans med Herbert klockan 15.00.

The Open-tempen, dag två

Norén har imponerat stort efter 36 hål på Royal Birkdale.

Sammanfattning, dag två, The Open 2026

DeChambeau imponerar på Royal Birkdale.