Hoppa till innehåll

Åberg två över par – Ruskväder gjorde Torrey Pines ännu tuffare

Ludvig Åberg fick en okej start på Genesis Invitational som spelas på en kall, regnig och vindutsatt Torrey Pines. 

De svåra väderförhållandena i södra Kalifornien gjorde det till en tuff dag för hela startfältet i veckans signaturtävling på PGA Tour.

Ludvig Åberg, 25, gick första ronden på Torrey Pines, South Course på 74 slag, två över par. Hans scorekort innehöll fyra bogeys, två birdies och resten par, vilket placerar honom på en delad 25:e plats, sex slag efter ledande amerikanen Denny McCarthy.

Det var en dag där endast 19 av de 72 startande spelarna lyckades gå på eller under par. Med en snittscore på 74,27 slag visade sig banan vara en rejäl prövning i de tuffa väderförhållandena. Världsettan Scottie Scheffler, som gick två under par och ligger på en delad fjärdeplats, beskrev hur ovanligt det var att behöva slita för att klara par på vissa av parfemmorna. På det 13:e hålet slog han en perfekt drive från tee, en lika bra spoon från fairway, men hade trots det drygt 120 meter kvar till flaggan och var tvungen att slå en järnnia.

– Och jag slog alla tre perfekt. De var spikraka. Typiskt sett, när du kliver upp på parfemmor, känner du att du har en bra chans att göra birdie. Men på två av parfemmorna här känner du att du gjort ett riktigt bra jobb om du bara klarar par, sa Scheffler efter ronden.

Att par 5-hål har en snittscore över par är väldigt ovanligt på PGA Tour, men första dagen på Torrey Pines spelades både det 9:e hålet (5,36 slag) och det 13:e hålet (5,25 slag) över par. Banans allra tuffaste hål var dock det 5:e, par 4 på 421 meter rakt in i den kalla motvinden, vilket resulterade i en snittscore på 4,57 slag. Endast tre hål spelades under par under hela första dagen.

Inför fredagens runda ser vädret ut att bli något bättre. Vinden lär avta något men fortsatt vara hård, och regnet försvinner, men temperaturen väntas sjunka ytterligare. Det återstår att se om Åberg och de andra spelarna kan dra nytta av de aningen mer lättspelade förhållandena. 

Veckans tävling är Åbergs fjärde för året. Världssexan har en femteplats som bästa resultat och är 22:a i FedExCup.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg

Bara utslagen höll – Åberg sist

Ludvig Åberg fick en tung start på Farmers Insurance Open och ligger sist efter första rundan på Torrey Pines.

Åberg frisk igen: ”Torrey Pines passar mitt spel”

Ludvig Åberg är tillbaka på Torrey Pines, en bana han vunnit på – och känner sig redo efter sjukdomsbesvär.

Koepka nervös inför comebacken – därför lämnade han LIV Golf

Brooks Koepka erkänner nerver inför återkomsten på PGA Tour och berättar varför han lämnade LIV Golf.