Hoppa till innehåll

Åberg sexa inför slutronden

Fem slag bakom Fitzpatrick efter 68 slag på lördagen.

Det blev en riktig kämparond för Ludvig Åberg under lördagen på Harbour Town Golf Links.

Utslagen ville inte riktigt fungera hundra procent men han kompenserade med vasst järnspel och periodvis mycket bra puttning. Det blev till slut 68 slag (-3) tredje ronden av RBC Heritage och svensken delar sjätteplatsen inför sista dagens spel, fem slag bakom ledande engelsmannen Matthew Fitzpatrick.

Världsettan Scottie Scheffler är ensam tvåa på 14 under par efter 64 slag på lördagen och tre spelare delar tredjeplatsen på 13 under par.

Fick jobba med andraslagen

Åberg slog inte direkt dåliga utslag under lördagen men det är mycket smala hål på Harbour Town, Åberg låg ofta ute vid trädgränsen och fick jobba lite med bollen på andraslagen, vilket han gjorde bra.

Han missade bra birdiemöjligheter på de två första hålen men behöll tålamodet och fick utdelning på hål 5 och 6. Åberg gjorde också birdie på hål 9 då han slog utslaget på det korta par fyra-hålet upp i greenbunkern och var nära att sätta slaget för eagle.

Under de senaste två ronderna har det varit struligare på vägen in för Åberg. Han räddade ett magiskt par på hål 11 efter att ha slagit en halvsocket på andraslaget. På hål 13 missade han green ner i ett tufft läge i greenbunkern och tvingades ta en bogey.

Sjua i fältet in mot greenerna

Han kom tillbaks snabbt med en fin birdie på hål 14 och fyllde på med ännu en birdie på hål 16. Tyvärr avslutade han med att missbedöma andraslaget på sista hålet och gjorde bogey från greenbunkern.

Åberg var bara 71:a i fältet när det gäller SG: Off the Tee med -0,88 under lördagen. Å andra sidan var Åberg +1,70 i SG: Approach the Green och dessutom +0,66 i SG: putting.

Totalt hittills under de tre första ronderna är han sjua i SG: Approach the Green med +3,69 och elva i startfältet på greenerna med +3,17.

Alex Norén spelade bra under lördagen och gick runt på 66 slag (-5). Norén delar 62:a plats på ett under par.

Under sista ronden startar Norén klockan 14.30 tillsammans med engelsmannen Harry Hall. Ludvig Åberg går ut klockan 19.10 tillsammans med amerikanen Patrick Cantlay.

I TV

Discovery+, Eurosport 2, HBO Max
  • 15 apr., onsdag
    • 21:30 On the Range
  • 16 apr., torsdag
    • 13:00 Feeder
    • 19:40 Huvudsändning
    • 20:00 Eurosport 2
  • 17 apr., fredag
    • 13:00 Feeder
    • 19:40 Huvudsändning
    • 20:00 Eurosport 2
  • 18 apr., lördag
    • 13:00 Feeder
    • 18:40 Huvudsändning
    • 19:00 Eurosport 2
  • 19 apr., söndag
    • 13:00 Feeder
    • 18:40 Huvudsändning
    • 19:30 Eurosport 2

Mer från samma ämne

Läs också

teemarkering på golfbana
Tournytt

Uppgifter: Nästa vecka ansöker LIV Golf om konkursskydd

Spelare erbjuds en bråkdel av sina avtalade pengar. Nu kan en konkurs bli nästa steg för LIV Golf.

golfspelarna tiger woods och scottie scheffler
Tournytt

Är nästa Tiger-rekord också i fara?

Scottie Scheffler har nu passerat Tiger Woods. Frågan är om han är på väg att hota ännu ett av hans rekord.

ludvig åberg i ljus golfpiké och vit golfkeps
Tournytt

TourTempen – Fel att tvivla på Åbergs vinnarinstinkt

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Åberg fyra – Scheffler mästare igen

Kunde inte riktigt haka på i segerstriden under tuff söndag på East Lake GC.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg reste sig rejält efter mardrömsstarten

Ludvig Åberg svarade med sju birdies efter en inledande dubbelbogey och är åter med i toppstriden i Tour Championship.

Jagar Hovland – då slår Åberg och Scott ut i Tour Championship

Ludvig Åberg är fortsatt med i toppen och ges goda chanser inför helgen.

Åberg med tätkänning direkt

Avslutade med tre raka birdies och delar femteplatsen i Tour Championship.

Martin Strömberg

Så stor segerchans har Åberg

Bara tre spelare har större segerchans än Åberg, enligt Datagolf.

Martin Strömberg