Hoppa till innehåll

Åberg på djupet om putterbytet: ”Lämnar den hemma”

Ludvig Åberg fortsätter med sin nya putter i U.S. Open. Nu lämnas den gamla favoritputtern hemma.



Nya puttern får fortsatt förtroende

SOUTHAMPTON, NEW YORK. Under fjolårets säsong var Ludvig Åberg den högst rankade spelaren på PGA Tour som använde en bladputter – en titel som han inte längre kan göra anspråk på.

Puttern som vi ser i hans händer på Shinnecock Hills greener är en Scotty Cameron Phantom 3.2 och har funnits i hans ägo sedan februari. U.S. Open blir den tredje tävlingen som han spelar med denna mid-mallet-modell i bagen.

– Den är ganska kompakt och så kommer bollen ut väldigt mjukt från den, vilket jag gillar. De första två veckorna tycker jag att det har känts positivt, och jag kommer att köra på med den nu ett tag, konstaterar Ludvig Åberg efter måndagens inspelsvarv.

Den första tävlingen där den nya puttern användes, maj månads Charles Schwab Challenge, och den efterföljande Memorial Tournament blev hans hittills tredje respektive fjärde bästa insatser på greenerna under 2026, sett till statistiken för Strokes Gained: Putting.

– Jag har en teknisk tendens till att göra en liten ögla när jag puttar och inte är uppmärksam på uppställningen. Men jag märker nu att det försvinner lite grann. Det blir lite enklare att bara rulla putten. Puttern jag hade tidigare hade tre graders loft. Den nya har två grader, men bollen kommer ut lite långsammare. Det här är dock en förändring som jag har tänkt på ganska länge och någonting som jag är glad att jag gjorde.

Inte en total omställning

Ja, loftet och det faktum att han går från ett mjukt inlägg i träffytan till en motsvarighet i precisionsfräst stål markerar en viss förändring. Men skillnaden mellan Åbergs tidigare bladputter, Odyssey Ai-One #1, och hans nya Scotty Cameron Phantom 3.2 är inte fullt så dramatisk som man kan tro.

Den nya puttern är trots allt en modell där tyngdpunkten är placerad långt fram i huvudet, samtidigt som skaftinfästningen av plumber’s neck-typ bidrar till att huvudet får den grad av tåhäng som passar Åbergs lätt kurvade puttrörelse.

– Jag kände att jag ville utveckla min puttning men inte bryta ner den totalt och börja om på noll. Så jag har fortfarande lite toe-hang i den och vissa grejer som är ganska lika den jag hade tidigare. Det känns som en naturlig övergång, om man säger så. Inte en jättestor skillnad, men ändå lite grann.

Visuellt skiljer sig den nya puttern och hans tidigare desto mer, då bladmodellens sikte kompletterades av den kontrastrika Versa-grafiken med svarta och vita block.

Åberg provade först en svart Scotty Cameron Phantom 3.2, men valde till slut att sätta modellen med matt silverfinish i spel.

– Jag fick den nya puttern i både den svarta och den andra finishen, mest bara för att se om det var någon visuell skillnad. Siktet och sådant kan såklart påverkas av hur man ställer upp sig, beroende på hur mycket man ser av inserten/träffytan och var händerna hamnar. Jag gillar den silvriga finishen. Jag tycker att den ser lite bättre ut visuellt, men det är egentligen bara en personlig preferens.

Nu är backupen borta

Hur det än går på Shinnecock Hills greener under U.S. Open-veckan så kommer putterbytet nu att träda in i sin slutliga fas.

Årets tredje major blir den första av de tre tävlingarna där hans gamla bladputter inte finns med som en möjlig backuplösning.

– Under de två tidigare tävlingarna hade jag med den i resefodralet. Men nu lämnar jag den faktiskt hemma, så han får hålla sig där hemma.

I TV

V Sport Golf, Viaplay, Viaplay Sport-kanalen
  • 18 jun., torsdag
    • 12:30 Early Coverage
    • 13:30 Featured Groups 1
    • 13:45 Huvudsändning
    • 14:30 Featured Groups 2
    • 20:00 Viaplay Sport-kanalen
  • 19 jun., fredag
    • 12:30 Early Coverage
    • 13:30 Featured Groups 1
    • 14:30 Featured Groups 2
    • 18:00 Huvudsändning
    • 18:00 Viaplay Sport-kanalen
  • 20 jun., lördag
    • 16:00 Early Coverage
    • 16:00 Featured Groups 1
    • 16:00 Featured Groups 2
    • 18:00 Huvudsändning
  • 21 jun., söndag
    • 15:00 Early Coverage
    • 16:00 Featured Groups 1
    • 16:00 Featured Groups 2
    • 17:00 Huvudsändning

Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Samarbete med OnTee

Boka starttider till utlandssemestern – enkelt, prisvärt och tryggt

Är starttiden bekräftad? Kommer det att uppstå några problem när jag kommer till klubben? Dessa är frågor som kan oroa golfare inför en golfresa. Med OnTee finns det ingen anledning till oro.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare i omklädningsrum med pokal
Tournytt

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Alex Norén försvarar titeln när världsstjärnorna samlas på Wentworth

solheim cup-kaptener håller om. pokalen
Tournytt

Nordqvist avfärdar USA-kaptenens kritik

USA-kaptenen Angela Stanford var kritisk mot greenerna efter förlusten. Anna Nordqvist håller inte med.

golfspelare vrålar på golfbana efter seger i golftävling
Tournytt

Lowry krossade alla på hemmaplan – Dantorp topp 10

Shane Lowry stod för en makalös uppvisning på hemmaplan. Irländaren vann Irish Open med rekordmarginal – och Jens Dantorp blev bäste svensk.

Åberg: ”En seger här ger säsongen ett A”

Ludvig Åberg ger sin säsong betyget B–. Men med två ronder kvar av Tour Championship kan allt förändras.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Jagar Hovland – då slår Åberg och Scott ut i Tour Championship

Ludvig Åberg är fortsatt med i toppen och ges goda chanser inför helgen.

Åberg med tätkänning direkt

Avslutade med tre raka birdies och delar femteplatsen i Tour Championship.

Martin Strömberg

Då startar Ludvig Åberg i Tour Championship

Dags för säsongsavslutningen av FedEx Cup.

18 tankar om majoråret 2026

Korda, Åberg, gula golfbollar och mycket mer.