Hoppa till innehåll

Åberg om Europas fördel på Marco Simone

"Det är roligaste klubban i bagen, den går ju längst."

Ryder Cup är bara två dagar bort och under onsdagen gjorde enda svensken, Ludvig Åberg, entré i presstältet för sin första presskonferens. Han har gjort en fantastisk resa under våren och har gått från att vara – visserligen världens bästa amatör – till segrare på DP World Tour och nu uttagen till det största som golfvärlden har att erbjuda, Ryder Cup.

– Det är en dröm som går i uppfyllelse och väldigt coolt och jag ser verkligen fram mot de närmaste dagarna. Om någon sagt för ett par månader sedan att jag skulle spela Ryder Cup så hade jag inte trott dem.

Tidigare i veckan fick han idel lovord från kaptenen Luke Donald och hans sving har dessutom hyllats av bland andra Rory McIlroy. Själv tar Åberg ändå relativt lugnt på uppståndelsen och hajpen kring hans spel.

– Det är ju först och främst väldigt smickrande när andra spelare ger dig beröm men det är inget som jag kan påverka eller låta påverka mig för mycket. Det enda jag kan göra är att träna och förbereda mig så bra som jag kan för varje tävling och försöka trivas på banan. Det blir samma sak den här veckan även om det är lite ny och annorlunda miljö, men å andra sidan har det varit ny och annorlunda miljö under en period nu och jag försöker att suga åt mig och omfamna situationen och njuta och ha kul.

Många har imponerats av Åbergs långa spel och då kanske framförallt hans drives. Just spelet från tee väntas bli en av de mest avgörande delarna under Ryder Cup då banan är uppsatt ungefär som senast matchen spelades i Europa, på Le Golf National, med relativt smala fairways och svårbemästrade ruffar. Åberg berättar själv hur han försöker att tänka när det gäller spelet med bagens längsta klubba.

– Jag försöker att ha en ganska neutral bollflykt och inte sätta för mycket skruv på bollen. Annars tycker jag det är lätt hänt att man hamnar i för mycket skruv åt endera hållet och när jag växte upp försökte jag alltid slå bollen rakt och ta det därifrån. Det var viktigt för mig att träffa mitten av klubbhuvudet och slå den hårt. Jag har känt så sedan jag var typ tio år gammal och jag tycker om att slå drivern, det är roligaste klubban i bagen, den går ju längst.

Åberg tror också att smala fairways och smetiga ruffar gynnar det europeiska laget. Taktiken lyckades bra på Le Golf National och svensken tror att det kommer att bli avgörande även den här gången.

– Jag tycker att vi som lag har många spelare som är bra med drivern. Det kommer att bli betydligt enklare att plocka poäng om man håller sig på fairway och det känns som att den delen av spelet är en fördel för oss.

Under tisdagens inspelsrond spelade Åberg tillsammans med Tyrrell Hatton, Jon Rahm och Viktor Hovland och många spekulerar i att just Hovland och Åberg är ett tänkbart par för kaptenen Luke Donald. Återstår att se hur stort förtroende den 23-åriga svensken får under årets match.

Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

27 saker Ludvig Åberg hann med före 27-årsdagen

Tre toursegrar, två Ryder Cup-titlar och en rad rekord. Ludvig Åberg hann med mycket före 27-årsdagen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Följ svenskarna under lördagen i Madrid

Åberg tillsammans med Ryder Cup-kompisen på lördagen.

Fem viktiga besked inför Ryder Cup 2027

Nya amerikanska planer, LIV-spelare och publikens uppträdande. Kaptenerna gav flera besked inför Ryder Cup 2027.

TourTempen – bara att krypa till korset

Åberg fortsätter att spela sitt spel fritt även om det kommer en del vägbulor under tiden.

Sverige slog Norge på Ryder Cup-banan

Ludvig Åberg och Alex Norén ställdes mot Viktor Hovland och Kristoffer Reitan på Adare Manor. Det slutade med svensk seger.