Hoppa till innehåll

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Ludvig Åbergs fina form håller i sig. Efter den delade tredjeplatsen förra veckan i Arnold Palmer Invitational leder 26-åringen efter halva The Players på TPC Sawgrass.

Åberg följde upp första rondens 69 slag (-3) med en 63-rond (-9) på lördagen och det var en imponerande uppvisning. Han rivstartade med att slå upp sig till en dryg meter från hål och birdie på ettan och följde sedan upp det med eagle-birdie-birde på hål 2-4 för att vara fem under efter fyra spelade hål.

Efter fyra raka par gjorde han ännu en eagle då han chippade i från strax kort om green på hål 9 och vände på 29 slag (-7).

Chippade i för eagle

På vägen in fyllde Åberg på med ännu en birdie på hål 11 innan dagens och tävlingens enda bogey så här långt kom på hål 15. Åberg missade andraslaget något vänster och från ett fluffigt läge i en slänt fick han inte grepp om bollen och tvingades rulla i en dryg tvåmetersputt för bogey.

Nya birdies på hål 16 och sedan också från knappt tre meter på 18 innebar att han bara var ett slag från Tom Hoges och Justin Thomas banrekord på 62 slag.

– Mitt spel har blivit bättre och bättre senaste tiden och jag har sett positiva saker ända sedan Pebble Beach. Jag förstår lite bättre vad som är viktigt för mig i min sving och försöker hålla mig till det, hålla det enkelt. Jag kom väl undan med ett par dåliga svingar från tee idag men överlag är jag nöjd med hur jag slår bollen just nu, sa Åberg efter ronden.

Åberg tjänade slag i alla kategorier under fredagen och var bäst i fältet in mot greenerna med +4,00 i SG: Approach the Green. Hittills under de två första ronderna är han bäst i SG: Off the Tee med +4,08.

Utmaning med speltempot

En utmaning under de två första ronderna har varit att Åberg och sydkoreanen Si Woo Kim varit en tvåboll mitt i fältet då amerikanen Collin Morikawa tvingades bryta med ryggproblem redan efter ett spelat hål. Vanligtvis snabba Åberg har tvingats vänta i princip på varenda slag.

– Det har varit en utmaning helt klart. När man tvingas vänta ofta är det lätt att hamna ur rytmen. Men allt jag kunde göra var att försöka fokusera och hålla mina rutiner och slappna av lite med Joe.

Med 12 under par efter 36 hål är Åberg nu två slag före amerikanen Xander Schauffele på andra plats och tre slag före trean Cameron Young, också han från USA.

En svensk spelare har vunnit The Players i historien, Henrik Stenson 2009.

Alex Norén gick på 71 slag för andra dagen i följd och delar 28:e plats, tio slag bakom sin landsman. Världsettan Scottie Scheffler delar 51:a plats på ett över par, samma score som världstvåan Rory McIlroy.

Under lördagens tredje rond går Åberg i ledarboll tillsammans med Schauffele och de går ut klockan 19.35.

I TV

Discovery+, Eurosport 2, HBO Max, Kanal 9
  • 11 mar., onsdag
    • 16:30 On the range
  • 12 mar., torsdag
    • 12:30 Feeder
    • 17:40 Huvudsändning
    • 18:00 Eurosport 2
  • 13 mar., fredag
    • 12:30 Feeder
    • 17:40 Huvudsändning
    • 18:00 Eurosport 2
  • 14 mar., lördag
    • 13:00 Feeder
    • 18:40 Huvudsändning
    • 18:45 Kanal 9
    • 19:00 Eurosport 2
  • 15 mar., söndag
    • 12:30 Feeder
    • 17:40 Huvudsändning
    • 17:45 Kanal 9
    • 18:00 Eurosport 2

Mer från samma ämne

Läs också

2018 US Open - Round Three
Tournytt

Stenson om Shinnecock Hills: ”Den kräver sin man”

Henrik Stenson hoppas att man hittar rätt balans i uppsättningen under årets U.S. Open.

THE CJ CUP Byron Nelson 2026 - Round Two
Tournytt

Svensson stark från tee – två slag från täten

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfbana, klubbhus, pokal
Tournytt

130 år senare: U.S. Open-banan är 1 893 meter längre

Shinnecock Hills har vuxit från 4 909 till 6 803 meter sedan den första U.S. Open spelades där. Men frågan är om golfen blivit svårare – eller bara längre.

Årsbästa för Söderberg i Nederländerna

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Norén nia i Nicklaus tävling

Bygger på sig självförtroende inför U.S. Open.

Söderberg leder i Nederländerna

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Åberg nio slag bättre – klättrade 20 placeringar

Norén bästa svensk på Muirfield Village.

Söderberg och Jacobson toppar på varsitt håll

TOURSVEPET: Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här.