Hoppa till innehåll

Åberg frisk igen: ”Torrey Pines passar mitt spel”

Ludvig Åberg är tillbaka på Torrey Pines, en bana han vunnit på – och känner sig redo efter sjukdomsbesvär.

Veckans PGA Tour-tävling Farmers Insurance Open spelas på Torrey Pines South och North Course. Ludvig Åberg sin tredje start i tävlingen. Samtidigt återvänder svensken till en plats där han redan har vunnit, efter segern förra året i signaturtävlingen Genesis Invitational på South Course, dit tävlingen flyttades från brandhärjade Los Angeles och Riviera CC.

Inför veckan beskriver Åberg känslan som positiv, trots att han tvingades dra sig ur förra tävlingen på grund av sjukdom.
– Jag mådde inte bra över helgen, men känner mig mycket bättre nu och ser fram emot veckan, säger Åberg på en presskonferens.

Han spelade pro-am på onsdagen och menar att förhållandena kommer att ställa höga krav, särskilt på South Course. Ruffen är tjock, greenerna hårda och precisionen från tee och in mot greenerna kommer bli avgörande. Även North Course upplevs som tuffare än tidigare år, tycker Åberg.

Struktur och tålamod

Efter ett år där resultaten inte alltid motsvarade förväntningarna menar Åberg att han dragit viktiga lärdomar. Framför allt handlar det om hur han strukturerar träning, återhämtning och tävlingsfria veckor.

– Förra året gav mig en tydligare bild av vad som fungerar för mig och vad som inte gör det. Nu försöker jag spara mer energi under lediga veckor och inte träna sönder mig, säger Åberg.

Han pekar också på att Torrey Pines gynnar spelare med längd och hög bollflykt – något som passar hans eget spel, men betonar att det inte räcker.
– Du måste vara på rätt sida av hålen och träffa fairways. Annars blir det väldigt svårt här.

Åberg, en av fem svenskar i veckans PGA Tour-tävling, spelar de två första rundorna med Brooks Koepka som gör comeback på touren efter att ha lämnat LIV Golf. Åberg har inga invändningar mot att Koepka gör comeback, och konstaterar återigen att LIV aldrig var aktuellt för honom själv.

– Alla måste fatta beslut som passar deras karriär. För mig var det aldrig något jag ville vara en del av.

I TV

Discovery+, Eurosport 2, HBO Max
  • 29 jan., torsdag
    • 18:00 Feeder
    • 20:45 Huvudsändning
    • 21:00 Eurosport 2
  • 30 jan., fredag
    • 18:00 Feeder
    • 20:45 Huvudsändning
    • 21:00 Eurosport 2
  • 31 jan., lördag
    • 17:00 Feeder
    • 18:45 Huvudsändning
    • 21:15 Eurosport 2
  • 1 feb., söndag
    • 16:30 Feeder
    • 18:45 Huvudsändning
    • 19:00 Eurosport 2

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren alex noren i vit golfkeps och svarta golfkläder på en golfbana
Tournytt

Maxad golfvecka – så ser du allt på tv

Flera tourer är igång – det här är veckans tv-sända tävlingar.

golfspelare på sjukhus
Tournytt

Efter skräckolyckan – siktar på comeback

Föll tre våningar i hisschakt. Nu hoppas tourvinnaren vara tillbaka inom ett år.

golfspelaren linn grant i vita golfkläder
Tournytt

Linn Grant: ”Golfen är inte min vän just nu”

Linn Grant är en av fyra svenskor i Mexiko – så ser du veckans LPGA-tävling.

Så mycket har Åberg spelat in i karriären

Det kostar att ligga på topp – men inkomsterna är därefter. Här är Ludvig Åbergs prispengar hittills.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ingen Åberg på Trump National Doral

Alex Norén ende svensk när PGA Tour återvänder till Blue Monster för signaturtävlingen Cadillac Championship.

TourTempen – väldigt imponerad av Åberg

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Åberg tappade mark efter 70-rond

Fem slag bakom Ryder Cup-kompisen inför helgens spel.

Drömstart: Åberg direkt upp i topp

Ludvig Åberg stod för en kanoninsats i första rundan i South Carolina.