Hoppa till innehåll

Åberg drar sig ur Wells Fargo Championship

En segdragen knäskada gör att Ludvig Åberg, 24, tog beslutet att avstå från att. delta i signaturtävlingen på Quail Hollow.

Felix Månsson

Redan under The Masters besvärades Ludvig Åberg av ett knä som svullnade upp. Han sa själv att det inte var något problem då, trots timmar på Augusta National Golf Clubs kulliga utformning. Bevisligen påverkades världssexan inte nämnvärt, eftersom han slutade på en sensationell ensam andraplats i sin majordebut.

Men med årets andra major runt veckohörnet, PGA Championship på Valhalla den 16–19 maj, kommer en oroväckande nyhet. Åberg, tillsammans med råd från läkare, har tagit beslutet att dra sig ur denna veckas PGA Tour-tävling, signaturtävlingen Wells Fargo Championship på Quail Hollow i North Carolina.

– Jag var väldigt taggad på att spela Quail Hollow för första gången. Men tyvärr har jag lite problem med knät och efter att ha rådfrågat läkare kom vi överens om att det är bäst att vila lite extra, säger skåningen i ett pressmeddelande.

Beslutet är en försiktighetsåtgärd för att vara redo för PGA Championship nästa vecka. Och efter andraplatsen i The Masters och en delad tiondeplats i RBC Heritage, vilket också är en signaturtävling, har Åberg en god form in mot majorn, om knäet läker i tid.

– Jag hoppas att alla har en grym vecka och ser fram emot att pegga upp nästa vecka.

Mer från samma ämne

Läs också

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

Norén nia i Nicklaus tävling

Bygger på sig självförtroende inför U.S. Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg nio slag bättre – klättrade 20 placeringar

Norén bästa svensk på Muirfield Village.

Trots blytung rond – Åberg vidare till helgen

Norén bäste svensk på delad 19:e plats på Muirfield Village.

Scheffler rasade mot caddien

Världsettan Scottie Scheffler tappade humöret efter en dubbelbogey i the Memorial Tournament.

Kostsamma missar – men bra svensk start i Ohio

Ludvig Åberg och Alex Norén delar 13:e plats i veckans signaturtävling.