Hoppa till innehåll

Åberg bröt på Pebble Beach

Lämnade återbud inför andra ronden i Kalifornien.

Det blev bara en rond för Ludvig Åberg i årets upplaga av AT&T Pebble Beach Pro-Am den här gången. Efter första rondens 77 slag, fem över par, lämnade den svenska världssexan återbud till andra ronden. Ingen orsak har ännu kommunicerats men med största sannolikhet har han inte återhämtat sig fullt ut efter förra veckans magproblem under Farmers Insurance på Torrey Pines.

Uppgifter gör gällande att Åberg då drabbades av matförgiftning, kräktes på banan, sov mycket dåligt, och gick ner ett antal kilo i vikt under de dagarna som han var sjuk.

Åberg är inte anmäld till nästa veckas WM Phoenix Open på TPC Scottsdale men har planerat att spela Genesis Invitational veckan därpå, som vanligtvis spelas på Riviera CC, men som i år flyttats till Torrey Pines på grund av de bränder som tidigare i år härjade i Rivieras närområde, Pacific Palisades.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

Stor genomgång: Siffrorna som visar Åbergs utveckling

Detta har Åberg förbättrat sedan han blev proffs.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg om magproblemen – ska genomgå fler tester

Regerande mästaren Ludvig Åberg hoppas på bättre spel – med magen i balans och ny putter i bagen.

Oväder hotar Åbergs titelförsvar

Kraftigt regn och hårda vindar påverkar förberedelserna inför veckans signaturtävling på PGA Tour.

Nu ska Åberg försvara titeln – så ser du The Genesis Invitational

Ludvig Åberg är regerande mästare. Alex Norén finns också i fältet i den andra raka signaturtävlingen på PGA Tour. Så ser du tävlingen.

Svensk Golf

Dubbelbogey bromsade Norén

Svenskarna mittfältare när Morikawa vann på Pebble Beach.