Hoppa till innehåll

Åberg delad nia i Memphis

Klättrade sju placeringar efter 67 slag sista ronden. Rose vann efter särspel.

Den sista ronden blev den spelmässigt bästa för Ludvig Åberg i FedEx St. Jude Championship. Det blev visserligen 67 slag (-3), precis som i de två första ronderna, men det var färre missar och fler bra möjligheter för den svenska världsnian under söndagen på TPC Southwind. Han gick sista nio hålen tre under par efter birdies på hål 12, 13 och 16, och hade bra möjligheter på varenda hål på vägen in.

Snittscoren under avslutningsronden landade på 69.31.

Resultatet innebar att Åberg klättrade sju placeringar sista dagen, från delad 16:e till delad 9:e och han tog sig också en placering upp på FedEx Cup-rankingen, från plats 14 till plats 13.

Total sett under tävlingen var det spelet från tee som fungerade bäst och Åberg var femte bäst i startfältet med +3.05 i SG: Off the Tee.

Kampen om segern i den första slutspelstävlingen blev dramatisk.

Engelsmannen Justin Rose gjorde fyra raka birdies mellan hål 14-17 och slutade 16 under par, precis som U.S. Open-segraren J.J. Spaun. I särspelet vann Rose efter att ha rullat i en fyrametersputt för birdie på tredje försöket samtidigt som Spaun missade från kortare avstånd. Segern var Roses 12:e på PGA Tour och tog honom till fjärdeplatsen på FedEx Cup-rankingen.

Världsettan Scottie Scheffler delade tredjeplatsen med engelsmannen Tommy Fleetwood, som ännu en gång var nära segern. En bogey på det näst sista hålet förstörde möjligheterna den här gången. Fleetwood och Scheffler var ett slag bakom Rose och Spaun på 15 under par.

Nästa vecka spelas den andra slutspelstävlingen, BMW Championship, på Caves Valley GC i Maryland. Åberg är klar för spel från sin 13:e plats och han är med största sannolikhet redan klar också för Tour Championship veckan efter på East Lake GC i Atlanta.

Scheffler leder rankingen klart före nordirländaren Rory McIlroy, som inte spelade den här veckan.

Åberg slutade delad tvåa förra året i BMW Championship som då spelades på Castle Pines GC.

Här hittar ni FedEx Cup-rankingen efter FedEx St. Jude Championship

Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

The Masters - Final Round McIlroy
Tournytt

McIlroys Mastersmiddag – Älg och flytande guld

Vinintresserade McIlroy har valt bland pärlorna i Augusta Nationals vinkällare.

Phil Mickelson
Tournytt

Mickelson gör årsdebut

Veteranen gör årsdebut i Sydafrika.

Så ser du THE PLAYERS – då startar Åberg och Norén

Dags för PGA Tours flaggskeppstävling på Ludvig Åbergs hemmabana TPC Sawgrass.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg trea efter rysare på Bay Hill

Magiska järnslag gav årets bästa placering på PGA Tour.

Martin Strömberg

Norén och Åberg klättrar på Pebble Beach

Dubbla svenska 66-ronder under tredje dagens spel.

Åberg en av favoriterna hos spelbolagen 2026

Så mycket ger svensken för seger på Augusta i april.

Rai starkast i Abu Dhabi

Norén bästa svensk på 17:e plats – är nia på Race to Dubai inför Tourfinalen.