Hoppa till innehåll

64 slag av Nyholm

Avancerade ordentligt andra ronden i Texas.

Korn Ferry Tour-spelarna tillbringar den här veckan i Arlington, Texas, för tävlingen Veritex Bank Championship och Pontus Nyholm stod för en av andra dagens bästa scorer med en 64-rond. Kortet innehöll sju birdies och elva par och efter 36 hål har Nyholm inte gjort en enda bogey. Han klättrade från delad 29:e till en niondeplats.

Med sina tio under par totalt är Nyholm på delad niondeplats och har fyra slag upp till ledande Shawn Stefani. Hittills under säsongen har Gävlespelaren en delad elfteplats som bästa resultat i Club Car Championship. Vincent Norrman inledde bra med en 67-rond men 72 slag andra dagen resulterade tyvärr i en missad kvalgräns.

Klicka här för att komma till ledartavlan


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Nyholm och Svensson bommade i Detroit

Inga poäng för svenskarna den här veckan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ljummen avslutning av Nyholm

Delade 26:e plats efter 69-rond i Illinois.

Nyholm jagar personbästa

Sex slag från täten inför avslutningen av John Deere Classic.

Ny svingcoach har lyft Nyholm

Börjar äntligen se att förändringarna bär frukt – delar elfteplatsen i John Deere.

Då startar svenskarna i Canadian Open

Följ Norén, Nyholm och Svensson i Toronto.