Hoppa till innehåll

63-rond av Björk – jagar spanjor i Danmark

Svensken var bäst av alla under lördagen.

Alexander Björk har gjort en kanonsäsong så här långt på DP World Tour med bland annat sex topp tio-placeringar. Veckans Made in Himmerland ser ut att kunna bli den sjunde. Under tredje ronden slog Björk till med 63 slag (-7) och avancerade från delad 26:e till en delad sjätte plats på åtta under par, och han är nu bara fem slag bakom den ledande spanjoren Nacho Elvira inför sista dagens spel. Elvira är i sin tur ett slag före tvåan Robert MacIntyre från Skottland.

Efter nio hål var Björk ett under par på lördagen men det var på vägen in saker började hända. Efter birdies på hål elva och tolv slog han upp sig fyra meter från hål på det 14:e hålet, där man hade flyttat fram tee, och gjorde eagle. Nya birdies på hål 15 och 16 innebar 29 slag på vägen hem och 63 slag totalt, ingen var bättre i fältet. Det var en betydligt behagligare temperatur runt HImmerland under lördagen vilket bidrog till bättre scorer överlag.

Kristoffer Broberg (65), Sebastian Söderberg (66) och Simon Forsström (68) delar 28:e plats på fyra under par.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Toursvepet – Stenson jagar segern i Macao

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lagergren topp tio i Schweiz

Sex slag bakom Casey inför sista dagens spel i alperna.

Lagergren klättrar i Alperna

Delar åttondeplatsen efter andra raka 66-ronden.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.