Hoppa till innehåll

62-rond av Åberg – klättrar i Travelers

Young blev historisk efter 59-rond

Det var lättscorade förhållanden på en lättscorad bana under tredje ronden av signaturtävlingen Travelers Championship. Då passade Ludvig Åberg på att avancera ordentligt på ledartavlan med en rond på 62 slag (-8) på TPC River Highlands. Åberg träffade alla greener under ronden som innehöll åtta birdies och tio par och då kostade han ändå på sig att missa flera riktigt bra möjligheter från kort avstånd, bland annat på både hål 15 och hål 16.

Åbergs rond innebar ett hopp från plats 24 till en delad tolfteplats inför sista ronden, han är sex slag bakom ledande sydkoreanen Tom Kim. Efter tre ronder är Åberg bäst i hela fältet när det gäller närspelet och han har tjänat drygt 4,6 slag i statistiken Around the Green. Han har samtidigt tappat 3,9 slag mot genomsnittspelaren när det handlar om puttning.

Ännu bättre gick det för amerikanen Cameron Young, som gick runt på 59 slag(-11). Han blev därmed den första att gå under 60 slag sedan Scottie Scheffler lyckades gå på 59 (-12) andra ronden av Northern Trust 2020. Youngs sub 60-rond var den 13:e totalt sedan Al Geiberger blev först att lyckas med bedriften i Memphis 1977.

– Det känns coolt att finnas med på den listan men det är bara en enskild rond och det finns tävlingar som jag spelat som jag förmodligen rankar högre, sa Young efteråt.

Bakom Kim längst upp i toppen jagar världsettan Scottie Scheffler vidare för att ta sin sjätte seger för året, Scheffler är delad tvåa på 17 under par tillsammans med Akshay Bhatia, och världstrean Xander Schauffele är delad fyra på 16 under par.

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Scheffler överlägsen i årsdebuten

Tog sin 20:e seger på PGA Tour och anslöt till fint sällskap.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Dystert svenskfacit i Kalifornien

Åberg sjuk och övriga tre svenskar missade kvalgränsen i La Quinta.

Åberg klättrade i Kalifornien

Avancerade 28 placeringar efter 67 slag på fredagen. Nio slag bakom världsettan.

Dubbelbogey förstörde för Åberg

Svenskarna långt efter täten i Kalifornien.

Så ser du säsongsdebuten för Åberg och Norén

Fyra svenskar spelar veckans PGA Tour-tävling – Ludvig Åberg, Alex Norén, Jesper Svensson och Pontus Nyholm. Här är tv-tiderna och starttiderna.

Svensk Golf