Hoppa till innehåll

59 slag av svensk CT-spelare

Drömrond efter att ha avslutat golfsatsningen

Martin Strömberg

I höstas var Anton Wejshag från Borås GK snubblande nära att ta en ET-kategori på kvalskolan i Spanien.

Istället fick han en CT-kategori.

Men efter några tävlingar i år meddelade han att han avslutar sin golfsatsning på grund av bristande motivation och ångestproblematik.

Så igår på moderklubben Vara-Bjertorp slog Wejshag till med karriärens rond, 59 slag, efter bland annat två eagles och en bogey på avslutningshålet.

Men drömronden ändrar inte Wejshags beslut angående golfkarriären.

– Jag har inte ändrat mig. Mår jättebra och saknar inte tävlingsgolfen. Att jag spelar bra golf är ganska väntat. Går ut och lirar helt utan krav och anspänningar. Att det blev 59 är ju bara en sjuk rolig bonus och något jag drömt om att göra. Men jag är anmäld till Scandinavian Invitation och kommer jag in så spelar jag, berättar Wejshag för Svensk Golf. 

 

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

Ångest på touren

Att tävla professionellt i golf innebär inte alltid världens skönaste promenad.

Henrik Lenngren

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenske ET-rookien: ”Att bara komma hit säger inte så mycket”

Fyra år i rad har han bytt till en högre och tuffare tour. Anton Karlsson spelar nu sin fjärde tävling på ET. Rookien siktar mot topp-50 i världen. Lär känna talangen lite närmare.

Jesper Johansson