Hoppa till innehåll

478 starter – nu jagar veteranen första segern

Tre britter delar ledningen halvvägs på The Belfry.

Efter tre veckor av låga scorer på Kanarieöarna möts Europatourspelarna av en annan typ av golf den här veckan. Belfrys Brabazon-bana bjuder på betydligt mer svårscorade förhållanden och ledarscoren efter två ronder är betydligt beskedligare sju under par och det är inte helt oväntat tre britter som lyckats nå dit.

Skotten Robert MacIntyre hade andra dagens bästa score med 66 slag och delar ledningen på sju under med landsmannen Calum Hill (67-70) samt engelsmannen Richard Bland (68-69).

MacIntyre tackade sin putter för den fina scoren.

– Det kändes helt underbart på greenerna och skönt att allt arbete som jag lagt ner på den delen ger resultat. Jag kunde ha skjutit riktigt lågt idag och missade en hel del möjligheter men det är golf, man kan aldrig bli helt nöjd, sa MacIntyre efter sin rond.

48-åriga Richard Bland gör sin 478:e start på Europatouren den här veckan men han har hittills inte lyckats hamna högst upp i resultatlistan. Och han medger att en seger i det här stadiet av karriären skulle betyda allt för honom.

Han är den enda i fältet som är bogeyfri efter 36 hål och trots medelmåttig puttning är han i delad ledning.

– Jag har ju redan börjat se fram mot att kvala till Champions Tour och förhoppningsvis spela där om ett par år så det är klart att en seger nu skulle vara som julafton återigen, och i en så här klassisk tävling och ikonisk bana, det skulle vara otroligt.

För svensk del fick vi med oss två av fem startande svenskar till helgens spel. Men båda har lite arbete att göra för att ta sig upp till fina placeringar.

Alexander Björk (73-72) och Sebastian Söderberg delar 60:e plats på ett över par. De är trots allt ”bara” åtta slag från ledningen och en fin fredagsrond skulle lyfta dem rejält i reultatlistan.

Klicka på bilden nedan för att komma till ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Björk jagar revansch från 2023

Delar femteplatsen efter två ronder i Ras al Khaimah.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Lindblad nära första segern

Här i Toursvepet hittar ni allt om de svenska spelarna på världens tourer.

Norén klar för The Open – Åberg föll tillbaks sista dagen

MacIntyre tog hem segern i sitt eget hemmamästerskap.

Söderberg stormar mot seger – överlägsen på Vasatorp

Sebastian Söderberg leder med åtta slag inför sista ronden i Volvo Car Scandinavian Mixed på Vasatorps GK. 

Personbästa för Kinhult – klättrade efter 64-rond

Följ de svenska spelarna runt om i välden i Toursvepet.