Hoppa till innehåll

1 miljon dollar till den som spelar bäst på tuffaste hålen

Ny utmaning till herrarna i PGA-Touren och damerna i LPGA.

Michael Åhman

Vem spelar bäst på de mest utmanande hålen i LPGA- och PGA-tourerna?

Proffsen kan nu jaga ett specialpris på 1 miljon dollar (ca 8,7 miljoner kronor) i Aon Risk Reward Challenge.

Utmaningen sträcker sig över hela säsongen och baseras på resultatet över de tuffaste hålen. Det är ett flerårigt avtal mellan sponsorn Aon och de båda proffstourerna.

Den manliga och kvinnliga spelare som toppar respektive Risk Reward Challenge får alltså vardera 1 miljon dollar. Utmaningen sträcker sig över 28 tävlingar på PGA Tour och 30 för LPGA-touren.

– Det faktum att Aon erbjuder lika stora prispengar för män och damer är en kraftfull markering som vi verkligen uppskattar, säger LPGA-kommissionären Mike Han till Golf Channel.

Utmaningen är en utveckling ur den allians som bildades 2016 mellan PGA och LPGA. Alla detaljer hur utmaningen ska genomföras och när den börjar ska bli offentligt senare i år.


Nordqvist trea när Kim sprängde gränser

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.