Hoppa till innehåll

Vision om fler golfare

Studier visar att avhoppen från golfen är som högst bland spelare med hcp 27 och uppåt. Med satsningen Vision27 vill nu Niblick Golf Academy hjälpa dessa spelare att sänka sitt handicap för att få fler golfare att stanna kvar inom sporten.

Marcus Lindgren

För många golfare fungerar jakten på ett lägre handicap som en ständig sporre till träning och bättre spel. Men för en hel del stannar jakten redan vid de högre handicapen och det är just dessa spelare som man med Vision27 vill hjälpa vidare.

– Vision27 handlar om att fånga upp de som hoppar av golfen och det gör främst de som inte nått förbi hcp 27, säger Hasse Bergdahl på Niblick Golf Academy. Jag tror att det hänger på att den som har hcp 27 eller lägre ser fler bollar flyga än rulla längs marken. Men många som når hcp 36 nöjer sig med det och får kanske inte heller den hjälp som de behöver för att sätta högre mål, då skapar man ingen plan för att komma vidare. Vi hjälper golfare att sätta ribban högre.

Enligt Hasse Bergdahl ligger problemet till mångt och mycket i att Sveriges golfare de senaste åren tappat fokus på antalet slag för att istället fokusera på den traditionella poängbogeyn. Genom att hjälpa spelare att sätta upp resultatmål kopplat till bruttoscorer vill man råda bot på detta problem.

– Vi vill återinföra bruttoscore-tänket, har man inte det så stryker man ju bara ett hål om det inte går bra och sen går man vidare. Vision27 blir ett extra verktyg i vår traditionella tränarroll där vi använder oss av klassiska lektioner men samtidigt återinför fokus på scoren – något som har försvunnit de senaste 25 åren.

Med verktyget GUBBS (grepp-uppställning-bollplacering-balans-sikte) hjälper Niblick Golf spelaren att träna in grunderna. Vintern ägnas åt att arbeta med svingrörelsen och när våren kommer är det bollträff och bollflykt som står i fokus. Därefter följer spelstrategiträning. Allt detta för att så småningom nå målet – under 100 slag på 18 hål.

– Har man handicap 36 kan man ju exempelvis sätta sitt första mål vid 110 slag och sedan arbeta nedåt med ett slag i taget, precis som en höjdhoppare höjer ribban med en centimeter åt gången. Golfutveckling tar tid, detta är inte något som sker över en eftermiddag. Men det handlar främst om en förändrad attityd, vill man behärska golf måste man fokusera på antalet slag och det har vi någonstans missat i vår poängbogeykultur.

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare diskuterar
Spela

Därför vinner lägst handicap vid lika

Två spelare delar resultatet – men bara en får vinna. Så kan handicap avgöra.

golfspelaren ludvig åberg lagar ett nedslagsmärke på en golfgreen
Spela

Vad är en greenträff – egentligen?

Spelstrategi: Så tänker du rätt – från tee till green

golfspelare på golftee på golfbana
Spela

Därför ska du spela en tee längre fram

Dags att flytta fram positionerna – och vinna fler fördelar i spelet.

5 saker som faktiskt är bättre med inomhusgolf

Utesäsongen går mot sitt slut. När golfen så småningom flyttar in finns det faktiskt saker som blir bättre.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Golfen flyttar in på NK – öppnar ny avdelning

Golfen tar plats på NK. Den 1 oktober öppnar varuhuset en ny golfavdelning med utrustning, simulator och custom fitting.

Sex saker vi kan lära oss av Ludvig Åberg

Vad kan en klubbgolfare lära av en av världens bästa spelare? Robin Stålebring lyfter sex lärdomar från Ludvig Åbergs väg till världseliten.

Robin Stålebring

Teknikföretag stämmer LIV Golf

Har inte fått betalt under 2026 för sina tjänster.

Glädje, gemenskap och grym golf under Stenson Foundation-veckan

250 spelare i farten på The National – här är alla pristagare.