TV: Motviktade superputters
De kallas för counterweighted, motviktade, men vad är grejen med de nya putters vi börjar se allt fler av och varför kan de vara värda att testa? Se paneldiskussionen i Svensk Golfs utrustningssnack.
Mer från samma ämne
Läs också
Därför vinner lägst handicap vid lika
Två spelare delar resultatet – men bara en får vinna. Så kan handicap avgöra.
Vad är en greenträff – egentligen?
Spelstrategi: Så tänker du rätt – från tee till green
Därför ska du spela en tee längre fram
Dags att flytta fram positionerna – och vinna fler fördelar i spelet.
Nya Titleist Pro V1 och Pro V1x testas på touren
Nästa generation av Titleist Pro V1 och Pro V1x är på väg. Nu börjar 2027-modellerna testas på bred front.
Är det här framtidens golfpegg?
En golfpegg tillverkad av återvunnen kaffesump lanseras i Sverige – och flera golfklubbar har redan nappat.
Cobra Puma Golf gör Sverige till Europanav
Cobra Puma Golf samlar stora delar av sin europeiska golfverksamhet i Sverige. Helsingborg får en central roll från 2027.
Åberg i stjärngrupp – oklart om den visas på tv
Ludvig Åberg spelar med Viktor Hovland och Matt Fitzpatrick i Frankrike. På torsdagen går trion ut långt före tv-sändningen.
Nya förslaget: Proffsen får andra utrustningsregler
R&A och USGA utreder nya utrustningsregler för elitgolfen. Förslaget omfattar driver, boll och klubblängd.