Hoppa till innehåll

Tegelbergas träningsvilliga entusiaster

Det är inte bara sportlovslediga ungar som leker i snön den här veckan. I Tegelberga GK drog årets golfträning i gång på onsdagen i minus sju grader och snö.

Sylvia Luther

Tegelbergas pro Nisse Sandell gick ut till medlemmarna med ett erbjudande om tidig träning inför säsongen och uppslutningen blev över förväntan. Fem träningsgrupper med åtta till tio personer i varje är redan igång. Under det första kalla onsdagspasset varvade pron lektioner med varm buljong.

– Vi brukar börja träningen i slutet på mars men i höstas tog vi ett beslut om att vi skulle ha rangen öppen hela vintern. Sedan har vi haft otur med den här vintern men jag tänkte att vi provar. Det har slagit väl ut, jag gjorde ett utskick till klubbens medlemmar och fick ett väldigt gehör, säger Sandell.

Vilka är det som tränar?
– Det är blandat, ordinära medelgolfare, det är ingen junior- eller elitträning.

Vad gjorde ni på första passet?
– Då repeterade vi grunderna för att komma i gång helt enkelt. Det blev järnslag, metalwoodsen fick vänta.

Grupperna tränar en gång i veckan och med riktiga bollar så bollplockningsmaskinen är igång. Pron Nisse står även och tvättar bollar för hand ”men det är det värt”, säger han.

Hade ni någon speciell uppvärmning i kylan?
– Jajamän, varm buljong! I går var vi åtta personer på sju mattor och det funkade perfekt så att man kunde alternera. Sen gick vi in till min studio för att värma oss och ta lite buljong emellanåt.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golftee på golfbana
Spela

Därför ska du spela en tee längre fram

Dags att flytta fram positionerna – och vinna fler fördelar i spelet.

Spela

Golfreglerna vi bryter mot mest

Här är några av de vanligaste situationerna där spelare missar att tillämpa regelboken på rätt sätt.

Spela

10 tips för regniga höstronder

Att spela golf på hösten är inte bara njutbart. Det kan också bli en kamp mot vädret och mjuka banor.

Inomhusguiden – golf året runt

Här hittar du alla inomhusanläggningar där du kan spela golf under vintern.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Mötet: Meja Örtengren

Stor intervju med amatören Meja Örtengren som i somras blev första svenska amatör att vinna på Ladies European Tour.

Norén blir bandesigner – med karakteristisk tvist

Lanserar ett nytt designkoncept för golfanläggningar i samarbete med European Golf Design.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Vildsvinen förstörde hålet: ”Så stora skador att det inte går att laga”

Banchefen: ”Ett ´idealiskt´ område där uppe med stora gamla ekar som släpper ekollon”

Tommy Jeppsson